Aktywność fizyczna w ciąży

Aktywność fizyczna w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Organizm musi przystosować się do zachodzących zmian, a troska o dziecko wymaga ostrożności w realizowaniu wielu codziennych czynności. Wciąż kontrowersyjna wydaje się kwestia aktywności fizycznej  w ciąży. Z jednej strony kobiety bombardowane są zdjęciami fit – mam, które nawet w zaawansowanej ciąży intensywnie trenują, a miesiąc po porodzie imponują idealnie płaskim brzuchem. Z drugiej strony, wciąż nie brakuje zwolenniczek pasywnego spędzania okresu ciąży.  Która postawa jest bardziej właściwa? Ani jedna, ani druga. Prawda jak zwykle leży pośrodku.

Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej w ciąży

Zarówno kontynuacja aktywności fizycznej w ciąży, jak i jej rozpoczęcie przez kobietę dotąd nieaktywną, są kluczowe dla właściwego przebiegu ciąży, sprawnego porodu oraz rekonwalescencji poporodowej. Korzyści z umiarkowanego ruchu w czasie ciąży to m. in.:

 

  • lepsze ukrwienie i dotlenienie organizmu kobiety i płodu
  • wzmocnienie   mięśni i przygotowanie ich do trudu porodu
  • profilaktyka      obrzęków czy żylaków
  • redukcja          bólu kręgosłupa i mięśni grzbietu
  • zapobieganie charakterystycznym dla okresu ciąży zaparciom
  • działanie          rozciągające na mięśnie i ścięgna

 

Jeśli wiadomo już, dlaczego warto ćwiczyć w ciąży, przyszła pora, aby dowiedzieć się, jak to robić. Podjęcie jakiejkolwiek aktywności fizycznej w tym okresie powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem. Do 16. tygodnia ciąży ruch powinien być ograniczony do umiarkowanych ćwiczeń, najlepiej wykonywanych już wcześniej i opanowanych pod kątem techniki. Nie należy nigdy doprowadzać do uczucia przemęczenia czy słabości, a także- do wystąpienia bólu. Jak przygotować się do ćwiczeń? Przede wszystkim warto zadbać o przewiewną odzież, zapewniającą odprowadzanie zwiększonej ciepłoty ciała oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Nie należy ćwiczyć na czczo czy bezpośrednio po posiłku.

 

Rodzaje aktywności fizycznej wskazane w czasie ciąży

Podczas ciąży najczęściej polecane są ćwiczenia aerobowe o umiarkowanej aktywności, takie jak: pływanie, aerobik w wodzie, pilates czy szybki marsz. Kobietom dopiero rozpoczynającym swoją przygodę ze sportem można polecić także jazdę na rowerku stacjonarnym lub ćwiczenia z piłką pod okiem instruktora. Kobiety trenujące już wcześniej mogą pokusić się o jogging czy bardziej energiczne zajęcia fitness. Z powodu fizjologicznego przeciążenia układu kostno – stawowego, lepiej unikać ćwiczeń z obciążeniem. Niewskazane są także wszystkie aktywności kontuzjogenne i grożące urazem brzucha, takie jak: jazda konna, szusowanie na nartach, ćwiczenia na stepie, sporty grupowe (koszykówka, siatkówka itp.). Bez względu na rodzaj podjętej aktywności, w czasie treningu należy obserwować reakcję organizmu, dbać o rozgrzewkę przed ćwiczeniami, a po ich zakończeniu pamiętać o delikatnym stretchingu. Każdy ruch powinien być wykonywany spokojnie, z zachowaniem równowagi ciała i z towarzyszącym regularnym oddechem. Pożądany schemat ćwiczeń to: pozycja wyjściowa – ćwiczenie zasadnicze – powrót do pozycji wyjściowej – odpoczynek.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.