„Zeus” sposobem na antykoncepcję ;-)

 
Substancje chemiczne zawarte w korzeniu mniszka lekarskiego oraz roślinie zwanej „winoroślą Zeusa” od dawna stosowane są w tradycyjnych lekarstwach.
 
Zdaniem kalifornijskich naukowców, mogłyby być również stosowane jako ancykoncepcja dla mężczyzn.
 
Jednak koszt ekstrakcji może być bardzo wysoki, ponieważ rośliny zawierają naprawdę niewielkie ilości tych związków.
 
Z badań wynika, że chemikalia zwane pristimeriną i lupeolem mogły zapobiec zapłodnieniu, hamując progesteron i jednocześnie nie uszkadzając plemników.
 
Lupeol możemy znaleźć w takich roślinnach, jak mniszek lekarski, aloes i mango, a pristimerina pochodzi ze stosowanej w tradycyjnej medycynie chińskiej rośliny zwanej winoroślą Zeusa.
 
Naukowcy z Berkeley odkryli, że związki te działają w bardzo małych dawkach, a w odróżnieniu od ancykoncepcji hormonalnej nie miały żadnych skutków ubocznych.
 
Zdaniem badaczy, te substancje chemiczne mogą być powszechnie stosowane jako środki antykoncepcyjne przed lub po stosunku, a nawet jako trwały środek antykoncepcyjny.
Potrzeba jednak kolejnych badań.
 
W jednym z nich naukowcy zbadają, jak te substancje chemiczne działają w przypadku małp, u których komórki plemników funkcjonują podobnie, jak u ludzi.
 
Poszukiwane jest również tanie źródło tych substancji, ponieważ ich ekstrakcja z dzikich roślin byłaby bardzo kosztowna.
 
Zdaniem Allana Pacey’a, profesora andrologii z Uniwersytetu w Sheffield, istnieje bardzo duża potrzeba stworzenia środka antykoncepcyjnego bez skutków ubocznych dla mężczyzn.
Wciąż potrzeba jednak kolejnych badań klinicznych, które mogą potrwać przynajmniej kilka lat.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.