Operacja zaćmy może przedłużyć życie?

Starsza kobieta z różańcem

Operacja zaćmy może przedłużyć nasze życie?

Badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych na ponad 74 000 kobiet w wieku od 65 lat wzwyż wykazało, że operacja zaćmy może wydłużyć życie.
 
Tego rodzaju zabieg przeszło 42 tysiące z badanych kobiet.
 
Badanie pokazuje, że zaćma była związana z aż 60-procentowym ryzykiem przedwczesnej śmierci ze wszystkich przyczyn, podczas gdy operacja wpływa na zmniejszenie ryzyka śmierci z powodu wypadków, chorób zakaźnych, zaburzeń neurologicznych, chorób serca, nowotworów.
 
Warto zaznaczyć, że badanie nie opierało się na relacjach przyczynowo-skutkowych.
 
Badacze uznali, że jeżeli ktoś decyduje się na operację zaćmy, to najprawdopodobniej dlatego, że o siebie dba.
 
Były również wcześniejsze badania, które sugerują, że niższe ryzyko śmierci po operacji zaćmy może być związane z poprawą codziennego funkcjonowania oraz ogólnego stanu zdrowia.
 
Nie jest również jasne, czy ta sama tendencja sprawdza się w przypadku mężczyzn.
 
Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego pod kierunkiem dr Anne Coleman przymierza się do dalszych badań nad wpływem operacji zaćmy na przewlekłą chorobę lub śmierć, ponieważ może to pomóc znaleźć inne jej korzyści, poza polepszeniem wzroku.
 
Wnioski z badania nie są również do końca jasne.
 
Czymś naturalnym wydaje się to, że osoba, która ma dobry wzrok, jest w stanie lepiej funkcjonować, ale być może są jeszcze inne czynniki.
 
Część naukowców sugeruje, że skoro pacjentka zgłasza się na operację zaćmy, może po prostu dbać o swoje zdrowie, także w innych kwestiach.
 
Być może kolejne badania pomogą rozwiać wątpliwości.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.