Jak długo trwa trawienie poszczególnych pokarmów?

Jeżeli marzymy o utracie wagi, wpływ trawienia pokarmów jest bardzo ważny. Co prawda, dokładny czas trawienia zależy od wielu czynników, takich jak metabolizm, wiek, ogólny stan zdrowia, a nawet płeć. Mimo to istnieją produkty, które- niezależnie od powyższych- będą przepływać przez nas jak przez sitko, podczas gdy inne jeszcze przez jakiś czas będą przechodzić przez nasz organizm.

Trawienie to procedura, podczas której spożywane przez nas posiłki rozpadają się na „czynniki pierwsze”, na drobne cząsteczki, które przez przewód pokarmowy trafiają do krwioobiegu.

Aby schudnąć lub utrzymać dotychczasowe efekty, warto zrozumieć ten proces. Kiedy przyswajamy dużo szybkostrawnego pokarmu, możemy zaobserwować, że jemy znacznie więcej niż powinniśmy, ponieważ bardzo szybko po zjedzeniu wszystko „przepływa” przez nas i znów czujemy się głodni. Tego rodzaju żywność zapewnia nam szybki wzrost energii, a co za tym idzie- skok poziomu glukozy we krwi.

Z kolei pokarm o długim czasie trawienia podnosi poziom cukru we krwi znacznie wolniej, tym samym zapewniając bardziej stabilną i zrównoważoną energię. Jeśli jednak nasz jadłospis składa się wyłącznie z produktów, które trawi się wolno, nasz układ trawienny przez cały czas pracuje, co może bardzo obciążać organizm.

Specjaliści sugerują, by nie mieszać w jednym posiłku produktów szybkostrawnych i tych o dłuższym czasie trawienia. Powinniśmy również unikać spożywania tych o krótszym czasie trawienia w zbyt krótkim czasie po pokarmach, które trawią się dłużej, aby nie przeładować żołądka.

Kiedy możemy swobodnie mieszać potrawy i składniki o różnym czasie trawienia? Najlepiej w porze lunchu, ponieważ wtedy nasz układ pokarmowy jest najbardziej aktywny.

Na śniadanie czy kolację najlepiej wybierać proste posiłki, złożone z produktów szybkostrawnych. W ten sposób śniadanie da nam poranny zastrzyk energii, a kolacja pomoże zrelaksować się przed nocą.

Przykładowe czasy trawienia różnych pokarmów i napojów:

 1. Woda

Natychmiast przechodzi przez organizm

 

 1. Sok owocowy lub warzywny

Czas trawienia wynosi zwykle 15-20 minut

 

 1. Surowe warzywa

30-40 minut

 

 1. Pieczone/gotowane warzywa

40 minut

 

 1. Ryby

45-60 minut

 

 1. Sałatka z oliwą

1 godzina

 

 1. Produkty skrobiowe (ziarna, rośliny strączkowe, warzywa skrobiowe)

1,5-2 godziny

 

 1. Ziarna (ryż, gryka, komosa ryżowa)

2 godziny

 

 1. Nabiał

2 godziny

 

 1. Orzechy

3 godziny

 

 1. Drób

1,5-2 godziny

 

 1. Wołowina

3 godziny

 

 1. Jagnięcina

4 godziny

 

 1. Wieprzowina

5 godzin

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.