Sposób na szczęście!

Co czyni nas szczęśliwymi? Naukowcy z Harvardu znaleźli odpowiedź, choć trwało to… 75 lat. Wystarczy po prostu… Spędzać więcej czasu z ludźmi, którzy nas uszczęśliwiają.
Badacze wzięli pod lupę fizyczne i emocjonalne samopoczucie 268 mężczyzn, absolwentów Harvardu oraz 456 biednych ludzi dorastających w Bostonie od 1939 do 2014. Naukowcy przeanalizowali skany mózgu, próbki krwi, wyniki badań oraz interakcje z innymi ludźmi.
Choć badanie trwało wiele lat i objęło kilka pokoleń pacjentów, profesor psychologii z Harvardu, Robert Waldinger doszedł do prostego wniosku: bliskie relacje mogą nas przygnębiać lub wręcz przeciwnie, uczynić szczęśliwymi.
Aby być szczęśliwym i zdrowym, wystarczy zadbać o dobre relacje z najbliższymi. Ludzie, którzy czują się samotni, bardziej narażeni na problemy zdrowotne w młodości i często zdarza się, że umierają wcześniej, niż ludzie, którzy mają kogoś bliskiego. Kilka bliskich relacji wpływa pozytywnie na funkcjonowanie mózgu, poprawia nastrój, a nawet łagodzi fizyczny ból.
Nie chodzi tu tylko o związki miłosne czy dużą liczbę przyjaciół. Jak mówi Waldinger, najważniejsza jest jakość tych relacji.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.