Czy wiesz, ile lat ma Twoje serce?

Brytyjczycy powyżej 30. roku życia mogą wziąć udział w teście online. Uczestnicy sprawdzą wiek swojego… serca. Dzięki temu mogą dowiedzieć się, w jakim stopniu narażeni są na zawał serca lub udar mózgu.

Test przewiduje ok. 80 procent zawałów serca.  Oczywiście nie chodzi o to, by „straszyć” zawałem serca, nie jest to również test diagnostyczny. Stanowi jedynie pewien sygnał do zmiany stylu życia: zdrowego odżywiania, ćwiczeń oraz rzucenia palenia.

Jak do tej pory, z powodu niezdrowego stylu życia, aż 4 na 5 dorosłym zagraża przedwczesna śmierć.

59-letni David Green dzięki testowi dowiedział się, że… jego serce jest o dziesięć lat starsze od niego. Potrzebował trochę czasu, aby przetrawić tę informację, jednak wyciągnął z niej pozytywne wnioski.

Postanowił odwrócić tę tendencję. Nigdy co prawda nie słyszał o czymś takim jak wiek serca, odgadł jednak, że może pozostać mu tylko kilka lat życia. Otrzymał informację zwrotną z sugestią, aby zmienił swój styl życia, inaczej zbyt długo nie nacieszy się emeryturą.

Czynnikami ryzyka chorób serca są przede wszystkim nieprawidłowe odżywianie, siedzący tryb życia, używki (np. papierosy), a także wysokie ciśnienie krwi.

Jaka jest dobra wiadomość? Każdy z nich możesz… wyeliminować. Do diety możemy wprowadzić więcej błonnika. Warto postarać się codziennie zjeść pięć owoców i warzyw. Powinniśmy ograniczyć sól, spożywać więcej ryb, pić mniej alkoholu, rzucić palenie, zadbać o wagę i aktywność fizyczną.

78 procent z prawie dwóch milionów osób, które sprawdziły za pomocą testu online wiek swojego serca, otrzymało niepokojące wyniki. 34 procent z nich dowiedziało się, że ich serce jest „starsze” od nich o więcej niż pięć lat. W przypadku 14 proc. było to co najmniej 10 lat. Wiąże się to z ryzykiem przedwczesnej śmierci.

Jak to działa?

Odpowiadamy na 16 prostych pytań związanych ze stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną. Aplikacja szacuje wiek naszego serca, przewiduje również ryzyko zawału serca lub udaru mózgu w określonym wieku. Podpowiada również, w jaki sposób możemy „odmłodzić” serce i oddalić zagrożenie przedwczesnej śmierci.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.