Jedziesz na Santorini? Zważ się. Nie wszystkie atrakcje są dla…

Jedziesz na Santorini? Zważ się. Na jednej z najpopularniejszych greckich wysp wprowadzono właśnie specjalne prawo, w myśl którego osoby ważące więcej niż 100 kg nie będą mogły
poruszać się na osiołkach wykorzystywanych na wyspie do wwożenia turystów z przystani na stromy klif, gdzie znajduje się stolica Santorini- Fira. Choć przepis może na pieszy rzut oka wydawać się śmieszny czy absurdalny, pomysł zrodził się z cierpienia zwierząt, które nie powinny dźwigać ładunków przekraczających 20 procent ich masy ciała.
Pieszo pokonamy tę trasę w ok. pół godziny, możemy również skorzystać z kolejki linowej. Ten sposób byłby chyba najlepszy. Organizacje zrzeszające obrońców praw zwierząt w Grecji zwracają uwagę na trudne warunki, w jakich pracują osiołki na najpiękniejszej z Wysp Egejskich.
Zwierzęta zmuszone są dźwigać zbyt duży ciężar, przez co na ich ciele pojawiają się liczne otarcia i rany, nie mówiąc już o urazach kręgosłupa. Osły zmuszane są do przewozu turystów dokładnie przez siedem dni w tygodniu, w pełnym słońcu, podczas gdy z odpoczynkiem, pożywieniem i dostępem do wody jest bardzo różnie…
Zwierzęta nie powinny być przeciążane. Niewskazane jest, aby dźwigały ciężar przekraczający 20 proc. ich masy ciała. Tymczasem liczba otyłych turystów, zwłaszcza z Rosji, USA i Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej dekady zwiększyła się trzykrotnie.
Jednak limity wagowe to nie jedyna nowa regulacja wprowadzona przez grecki rząd. Właściciele nie będą mogli od teraz wykorzystywać do pracy zwierząt nienadających się do niej: np. chorych, rannych oraz samic w zaawansowanej ciąży. Ponadto będą zmuszeni bardziej zwracać uwagę na żywienie osłów.
Choć wakacje są przede wszystkim od tego, aby odpocząć, jeżeli czujemy się na siłach, zawsze możemy zdecydować się na trasę pieszą, ewentualnie wybrać kolejkę linową.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.