Okularami w cukrzycę? ;-)

Osobom w podeszłym wieku może zaszkodzić nadmierna kontrola glukozy we krwi. Wiąże się często z niebezpiecznie niskim poziomem cukru, upadkami czy zawrotami głowy. Mimo to, praktyka ta jest nadal powszechna. Według nowego badania, prawie 11 procent chorych na cukrzycę uczestników programu Medicare borykało się z epizodami hipoglikemii. Może to mieć związek ze zbyt intensywną kontrolą glukozy we krwi. Często są to osoby powyżej 75. roku życia, zakwalifikowane do Medicare i Medicaid (rządowy system opieki zdrowotnej w USA) ze względu na niskie dochody lub niepełnosprawność. W przypadku pacjentów w tak podeszłym wieku, bardzo prawdopodobna jest intensyfikacja leczenia.

Paacjenci z tej grupy bardzo często pochodzą z Ameryki Południowej lub mieszkają na terenach miejskich.

Hipoglikemia u osób w wieku powyżej 70 lat zwiększa prawdopodobieństwo zawrotów głowy i upadków. Część tej grupy pacjentów może poczuć się lepiej przy utrzymaniu nieco wyższego poziomu glukozy. Pacjenci z A1C powyżej 6,5 mogą na przykład zmniejszać dawki leku na obniżenie poziomu cukru we krwi.

Oczywiście, ścisła kontrola poziomu cukru we krwi pozwala uniknąć powikłań cukrzycy lub zahamować ich postęp. Okazuje się jednak, że potrzeby pacjenta zmniejszają się w czasie. W przypadku diabetyków w podeszłym wieku, bezpieczeństwo krótkoterminowe w pewnym momencie staje się priorytetem, ponieważ znajdują się oni w stanie wysokiego ryzyka hipoglikemii.

Najstarsi z pacjentów objętych programem Medicare często mają problemy ze ścisłą kontrolą glikemii, dlatego też lekarze intensyfikują ich leczenie- mówi dr Jeremy Sussman z Uniwersytetu Michigan. Jego zdaniem, należy skoncentrować się zarówno na problemie zbyt intensywnego leczenia, jak i zaniedbanie opieki diabetologicznej, aby podnieść jakość terapii pacjentów z cukrzycą w każdym aspekcie, zapewnić im niezbędną opiekę i uniknąć potencjalnych szkód.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.