Płuczesz zęby płynem? Przeczytaj koniecznie!

Stosowanie po szczotkowaniu zębów płynów do płukania ust może zabijać dobre bakterie w jamie ustnej, które chronią nas przed cukrzycą- twierdzą badacze z Harvardu. Ich badanie wykazało, że osoby stosujące płyny do płukania ust dwa razy dziennie były o ponad połowę (ok. 55%) bardziej narażone na cukrzycę lub skoki cukru we krwi.

Naukowcy bazowali na wynikach wcześniejszych badań, które wykazały, że sposób, w jaki dbamy o higienę jamy ustnej może być wskaźnikiem wielu problemów zdrowotnych, również cukrzycy. Czy „lepsze jest wrogiem dobrego”?

Chodzi o składniki antybakteryjne w płynach do płukania jamy ustnej, które zabijają nie tylko szkodliwe bakterie, ale również te pożyteczne. Niektóre z nich związane są z regulacją cukru we krwi i wyzwalaniem produkcji insuliny.

W badaniu uczestniczyło 1206 pacjentów z nadwagą. Ich wiek wynosił od 40 do 65 lat. Wszyscy uczestnicy byli narażeni na cukrzycę. W toku badania ok. 17 procent tych osób zachorowało na cukrzycę lub rozwinął się u nich stan przedcukrzycowy. W tej grupie ok. 20 procent stosowało codziennie płyn do płukania jamy ustnej, a 30- dwa razy dziennie.

Prawdopodobnym wytłumaczeniem jest fakt, że antybakteryjne składniki płynów do płukania jamy ustnej niekiedy eliminują również bakterie wytwarzające substancje wspomagające regulację metabolizmu.

 

Naukowcy zalecają ostrożność w stosowaniu płynów do płukania jamy ustnej. Warto zauważyć, że większość stowarzyszeń stomatologicznych nie wymienia tego rodzaju preparatów jako zalecanych środków codziennej higieny jamy ustnej.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.