JDRF chce wyleczyć ludzi z cukrzycy!

Mimo ogromnego postępu nauki i medycyny od czasu wynalezienia insuliny, cukrzyca typu 1, choć możemy łatwo utrzymać ją w ryzach, wciąż jest chorobą nieuleczalną.

Pacjenci muszą przyjmować insulinę, być pod stałą opieką lekarską i regularnie konsultować się z diabetologiem, ważna jest również odpowiednia dieta.

Kiedy pacjent nie przestrzega zaleceń lekarza, pojawiają się groźne dla zdrowia powikłania, które- w ostateczności- mogą doprowadzić nawet do śmierci pacjenta.

Australijski oddział JDRF pracuje nad rewolucyjnym programem mającym na celu nie tylko zapobieżenie cukrzycy typu 1, ale również… Jej leczenie. Badacze chcą umożliwić organizmowi produkcję insuliny i zahamować autoagresję, w konsekwencji której niszczone są komórki beta trzustki.

W perspektywie jest również lek, który zwiększy przeżywalność tych komórek, tak aby można było wszczepić je pacjentom chorym na cukrzycę typu 1.

Jeżeli chodzi o profilaktykę, już teraz dostępne są testy na ryzyko genetyczne wystąpienia cukrzycy typu 1. W toku badań stwierdzono, że odpowiednia dieta może opóźnić wystąpienie cukrzycy o co najmniej pięć lat.

Jak zapewnia JDRF, trwające badania nieustannie poszerzają wiedzę naukowców i lekarzy na temat choroby, a tę wiedzę specjaliści pożytkują właśnie na stworzenie leku, który może uwolnić pacjenta od insuliny, igieł, pomp insulinowych.

Jak na razie jednak wszystko pozostaje w naszych rękach i choć cukrzycy typu 1 nie możemy wyleczyć, niewykluczone, że jesteśmy już bliżej niż dalej do tego celu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.