Szczepionką w gluten? Sprawdź nowość!

Dieta bezglutenowa. Choć często żartujemy z „mody” na dietę bezglutenową, niezaprzeczalnym faktem jest, że w pewnych przypadkach należy rzeczywiście unikać produktów zawierających gluten.
Mowa o osobach cierpiących na celiakię lub nietolerancję glutenu, co często wiąże się np. z chorobą Hashimoto, wywołującą niedoczynność tarczycy. W takiej sytuacji warto zrobić testy na nietolerancje pokarmowe.
Jeżeli mamy celiakię, na chwilę obecną jedynym wyjściem jest właśnie dieta bezglutenowa.
Ta jednak nie zawsze się sprawdza, ponadto jest bardzo restrykcyjna, w dodatku nie wszyscy mają łatwy dostęp do bezglutenowych produktów.
Australijscy naukowcy wpadli na pomysł, który może uwolnić pacjentów z celiakią od tej wymagającej diety. Mowa o szczepionce  Nexvax2. Wkrótce rozpocznie się jej próba kliniczna w  Royal Clinic Hospital Clinical Trials Centre.
Nexvax2, podawana w postaci serii zastrzyków, trafia w komórki wyzwalające reakcję zapalną na gluten.
Badacze liczą na to, że na dłuższą metę nowy produkt pomoże „przeprogramować” układ odpornościowy, a pacjenci z celiakią wkrótce będą cieszyć się normalną dietą.
Twórcy szczepionki oczekują, że przyniesie ona lepsze efekty niż dieta bezglutenowa.
Obecnie naukowcy rekrutują pacjentów z celiakią do próby klinicznej, która ma zostać przeprowadzona w Perth, Brisbane, Adelaide, Mackay i Sunshine Coast.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.