Pragniesz dziecka? Zacznij ćwiczyć już dzisiaj!

Ojcowie już przed poczęciem dziecka mogą dać mu genetyczne podstawy zdrowego metabolizmu- uważają badacze z The Ohio State University Wexner Medical Center.
Jeżeli z żoną lub partnerką planujesz powiększyć rodzinę, warto już teraz zacząć ćwiczyć, np. na siłowni. Aktywność fizyczna ojca może mieć znaczący wpływ na zdrowy metabolizm dziecka, i to nawet w dalszej przyszłości, czyli dorosłym życiu!
Niedawno pojawiły się badania, które powiązały rozwój cukrzycy typu 2 oraz zaburzeń metabolicznych z nieodpowiednią dietą rodziców.
Obecnie pojawia się coraz więcej dowodów na to, że ojciec może odebrać ważną rolę w kwestii wagi i metabolizmu swojego dziecka. To najnowsze zostało przeprowadzone na samcach myszy.
Gryzonie podzielono na dwie grupy, jedna przez trzy tygodnie otrzymywała zwyczajne pokarmy, pozostałe były na specjalnej, wysokotłuszczowej diecie. Część myszy nie zażywała ruchu, pozostałe bawiły się i „ćwiczyły”. Po trzech tygodniach myszy rozmnażały się, a ich potomstwo przez rok przyjmowało zwykłe pożywienie i wychowywało się bez aktywności fizycznej.
Według naukowców, potomstwo samców zażywających ruchu miało lepszy metabolizm, odpowiedni poziom glukozy, prawidłową masę ciała oraz niewielką ilość tkanki tłuszczowej. Choć wyniki u potomstwa gryzoni na diecie wysokotłuszczowej były gorsze, ruch pomógł myszom odwrócić ten efekt niewłaściwego sposobu odżywiania się.
To pokazuje, że najprawdopodobniej nie chodzi tylko o „zaszczepienie” dziecku nawyków. Według zespołu, który pracował nad badaniem, ćwiczenia zmieniały ekspresję genetyczną plemników ojca, przenoszącą na potomstwo efekty złej diety rodzica. Poprzednie badania z tej grupy wykazały podobny efekt w przypadku matek.
Badacze chcieliby sprawdzić teraz, czy oboje rodzice, ćwicząc przed poczęciem dziecka, mogą jeszcze bardziej poprawić jego metabolizm i ogólny stan zdrowia. Jeżeli wyniki badania potwierdzą się również w przypadku ludzi, być może pomoże to następnemu pokoleniu rodziców.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.