Co to jest „gen geek”?

Według badań naukowców z King’s College London, dzieci mężczyzn, którzy zakładają rodziny w późniejszym wieku (po 40. roku życia), częściej są tak zwanymi „geek”.
Kim jest „geek”?
To geniusz, „kujon”, „mól książkowy” lub po prostu osoba, która dąży do pogłębienia swojej wiedzy w danej dziedzinie, w stopniu wykraczającym daleko poza zwykłe hobby, człowiek o wysokiej inteligencji i szczególnie ukierunkowanych zainteresowaniach.
Synowie „późnych” ojców byli bardziej bystrzy i odznaczali się lepszą koncentracją. Co ciekawe, wiek matki nie miał wpływu na wynik badania, natomiast ta tendencja nie była widoczna w przypadku dziewczynek.
Zdaniem jednego z naukowców z zespołu tendencja do opóźnionego rodzicielstwa może stworzyć w przyszłości „społeczeństwo geniuszy”, które będzie w stanie rozwiązać problemy, z jakimi boryka się świat.
Jest to dość nowe odkrycie jak na te dotyczące opóźnionego ojcostwa.
Wcześniejsze tego rodzaju badania pokazywały, że starsze plemniki są bardziej podatne na błędy genetyczne, zaś dzieci mężczyzn, którzy założyli rodziny w późniejszym wieku mogą być bardziej narażone na rozwój autyzmu i schizofrenii.
Naukowcy wzięli pod lupę wyniki badań 15 000 dzieci uczestniczących w ogromnym badaniu dotyczącym ich rozwoju.
Zespół z King’s College London stworzył tzw. Indeks Geek. Zawarte w nim cechy udało się zauważyć u dzieci biorących udział w badaniu, gdy te skończyły 12 lat.
Inteligencja niewerbalna
Umiejętność skupienia się na danej czynności
Powściągliwość, rezerwa w relacjach społecznych
Dzieci z wysokim Indeksem Geek lepiej radziły sobie w szkole, szczególnie w przedmiotach ścisłych i technicznych.
Jest kilka możliwych wyjaśnień tych tendencji.
Mężczyźni, którzy zakładają rodziny np. w wieku średnim, często mają już stabilną, dobrze płatną pracę, a więc również większy dostęp do edukacji i zajęć dodatkowych dla dzieci.
Zachęca to ich pociechy do rozwijania zainteresowań.
Mówi się również o nowej mutacji plemników wpływających na rozwój .
Doktor Magdalena Janecka z King’s College London w rozmowie z BBC News zwraca jednak uwagę, że te odkrycia nie powinny wpływać na decyzję o założeniu rodziny.
Badanie nie wyjaśnia także różnic w Indeksie Geek między chłopcami a dziewczynkami.
Być może wynika to z różnic w rozwoju mózgów pomiędzy obiema płciami.
Profesor Allan Pacey z University of Sheffield również nie poleca opóźniania założenia rodziny tylko po to, aby wychować małego geniusza.
Wszystko ze względu na często opisywane niebezpieczeństwa starszego rodzicielstwa, takie jak zwiększone ryzyko niepłodności, poronienia, jak również zaburzenia rozwoju u dziecka.
Naukowiec uważa jednocześnie, że „gen geek” jest intrygujący, zaś tendencja współczesnego społeczeństwa do zakładania rodzin po trzydziestce czy w późniejszym wieku może przyczynić się do stworzenia pokolenia geniuszy, które będzie zdolne rozwiązać światowe problemy, takie jak np. ciężkie, nieuleczalne choroby.
Zespół naukowców z King’s College zwraca uwagę, że późne ojcostwo może mieć również wpływ na rozwój autyzmu u dziecka.
Zdaniem doktor Janeckiej, niektóre geny przekazane przez starszego ojca mogą wpłynąć na to, że dziecko będzie lepiej radzić sobie w nauce.
Jednak większa ich dawka, zwłaszcza w połączeniu z innymi czynnikami ryzyka, może wiązać się również z większymi predyspozycjami do autyzmu u dzieci.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.