Tabletowe dzieci śpią gorzej!

 
Zdaniem brytyjskich naukowców, dzieci, które regularnie korzystają ze smartfonów i tabletów, śpią nieco mniej, niż te, które nie używają tych urządzeń.
Według badań, każda godzina spędzona przed ekranem dotykowym skracała sen dziecka o 15 minut.
Badanie przeprowadzone przez Birkbeck w University of London obejmuje 715 rodziców dzieci poniżej trzeciego roku życia.
Rodzice wypełnili kwestionariusz, w którym zapytano ich, jak często ich pociecha korzysta z urządzeń mobilnych oraz jak wygląda sen ich dziecka.
Okazało się, że 75% dzieci codziennie grało na smartfonie czy tablecie, 51% z nich było w wieku od sześciu do 11 miesięcy, zaś 92% w wieku 2-3 lat.
Dzieci, które korzystały z urządzeń z ekranami dotykowymi w nocy spały krócej, za to więcej w ciągu dnia, zaś każda godzina użytkowania urządzenia mobilnego wiązała się ze skróceniem snu o ok. 15 minut.
Jeden z badaczy, dr Tim Smith w rozmowie z serwisem BBC News podkreślił, że co prawda nie jest to ogromna ilość, ponieważ dziecko w tym wieku śpi średnio 10-12 godzin dziennie, jednak w tak wczesnej fazie rozwoju liczy się każda minuta.
Mimo iż wyniki nie są ostateczne, Smith podkreśla, że wiele wskazuje na powiązania ekranów dotykowych z problemami ze snem.
Czy smartfony i tablety mają wyłącznie same wady?
Jedno z badań tego samego naukowca wykazało, że małe dzieci, które aktywnie korzystają z urządzeń z ekranem dotykowym, przyspieszają rozwój umiejętności motorycznych.
Zdaniem dr. Smitha jest zbyt wcześnie, by jednoznacznie określić, czy dzieci w ogóle powinny korzystać z tego rodzaju nowinek technologicznych.
Najlepiej na razie znaleźć złoty środek, wprowadzić pewne zasady dotyczące czasu spędzanego przed ekranem.
Przede wszystkim powinno to być ograniczenie całkowitego czasu korzystania z tego rodzaju urządzeń, a już na pewno unikanie ich przed snem.
Również dr Anna Joyce, badacz ds. Rozwoju kognitywnego z Uniwersytetu w Coventry zaznacza, że za wcześnie, aby całkowicie zabronić dzieciom korzystania z tych urządzeń, na pewno jednak warto ograniczyć użycie urządzeń emitujących tzw. światło niebieskie nawet na kilka godzin przed snem.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.