Dietetyczne napoje, a metabolizm.

Według nowego badania z Yale, sztucznie słodzone napoje i potrawy z nalepką „fit”, „dietetyczna” itp., oszukują nasz metabolizm, mogą zwiększyć wagę (wbrew temu, co twierdzą producenci, sprzedając nam np. „dietetyczną” wersję Coli), a nawet doprowadzić do zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2 i chorób serca.
Słodki smak naturalnie słodzonej żywności czy napoju „mówi” ciału, że dostarcza mu energię. Kiedy jednak  napój lub przekąska są zbyt słodkie, odpowiedź metaboliczna organizmu jest zakłócona.
Naukowcy z Yale School of Medicine odkryli związek pomiędzy sztucznie słodzoną żywnością a cukrzycą typu 2.
Badanie pokazało, że substancja słodząca pomaga określić sposób metabolizmu kalorii i sygnalizacji do mózgu, że organizm spożywa kalorie.
Kiedy słodzik i kaloria są dopasowane, kalorie są prawidłowo metabolizowane, a mózg to rejestruje.
W przypadku niedopasowania, orgaizm jest oszukiwany, a nasz mózg nie zdaje sobie sprawy, że dostarczyliśmy organizmowi kalorię.
Może to prowadzić do przejadania się. Profesor Dana Small, jedna z autorek badania, zwraca uwagę, że kalorie to jedynie „połowa równania”, substancja słodząca to druga połowa.
Jak wskazuje profesor Small, kalorie, które nie są metabolizowane, prawdopodobnie zostają przechowane przez organizm i może to stanowić ważną wskazówkę w badaniach nad zespołem metabolicznym i insulinoopornością, które mogą prowadzić m.in. do cukrzycy typu 2 i miażdżycy.
Mowa nie tylko o słodkich, „dietetycznych” napojach, ale również na przykład takich produktach, jak jogurty „fit”, do których producent użył niskokalorycznej substancji słodzącej.
Dana Small zwraca uwagę, że organizm ludzki ewoluował na tyle, aby skutecznie gospodarować naturalnie dostępnymi źródłami energii.
Współcześnie natomiast dostajemy takie źródła energii, których wcześniej nie widzieliśmy…

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.