Czy czekolada leczy depresję? Obalamy mity!

Depresja. W tabloidach i czasopismach „dla Pań” czy na różnego rodzaju portalach internetowych często możemy znaleźć „złote” rady na temat produktów żywnościowych, które „leczą” depresję (np. czekolada czy makaron).
Pamiętajmy jednak, że chorobę tę leczy tylko terapia, niekiedy w połączeniu z odpowiednimi lekami, a sport, spacery, spotkania z przyjaciółmi lub zdrowa dieta mogą jedynie poprawić nastrój chorego, ale nie są antydepresantem jako takim.
Czy istnieją natomiast produkty, które mogą depresję… wywołać lub… zintensyfikować? I czy zła dieta podczas depresji może przyczynić się do innych problemów zdrowotnych?
Według wspólnego kanadyjsko-francuskiego badania, osoby z depresją często wykazywały złe zachowania dietetyczne i niską aktywność fizyczną.
Zapewne wiązało się to z obniżoną motywacją- skoro w apogeum depresji ciężko nam wstać z łóżka i umyć zęby, cóż powiedzieć o przygotowaniu zdrowego posiłku lub ćwiczeniach?
Zła dieta- wysokotłuszczowa, bogata w cukier, często przyczyniała się do rozwoju zespołu metabolicznego u pacjentów zmagających się z depresją.
Czynniki stylu życia stanowią 23 proc. związku między objawami depresji a ryzykiem zespołu metabolicznego- wykazało badanie opublikowane w czasopiśmie Journal of Affective Disorders.
Autorzy badania- naukowcy z Kanady oraz Francji starali się oszacować, w jakim stopniu dieta i aktywność fizyczna pośredniczą w związku między depresją i zespołem metabolicznym.
Naukowcy analizowali dane 64 861 dorosłych mieszkańców Francji.
Objawy depresyjne mierzono przy pomocy skali CES-D (Center for Epidemiologic Studies Depression Scale), biorąc pod uwagę również objawy zgłaszane przez pacjentów w kwestionariuszu.
Autorzy badania przyjrzeli się wzorcom żywieniowym uczestników, częstotliwości posiłków oraz aktywności fizycznej.
Wyniki wykazały istotne związki między depresją a złym odżywianiem się (wysoka zawartość cukru, dieta wysokotłuszczowa), jak również niską aktywnością fizyczną.
W 77% przypadków depresji i zespołu metabolicznego wyjaśniono bezpośrednią korelację.
Choć można stwierdzić, że dieta i aktywność fizyczna mogą pośredniczyć w związku między depresją a zespołem metabolicznym, nie zbadano czynników genetycznych czy zapalnych, które zdają się mieć większy wpływ na powiązania depresji i zespołu metabolicznego.
Badacze podkreślają, że zachowania dietetyczne i aktywność fizyczna u pacjentów z depresją mogą być ukierunkowane na zapobieganie zespołowi metabolicznemu u pacjentów z depresją.
W pierwszej kolejności powinniśmy jednak zadbać o odpowiednie leczenie depresji, aby z czasem znaleźć siły na aktywność fizyczną i zdrową dietę.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.