Demencja starcza, a cukrzyca młodzieńcza. Jest jakiś związek?

W przeszłości pojawiały się już badania wskazujące na związek między cukrzycą typu 1 a ryzykiem  zachorowania w przyszłości na demencję starczą. Niejasne są natomiast korelacje pomiędzy kontrolą poziomu cukru we krwi i demencją.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco przeanalizowali dokumentację medyczną 3 433 dorosłych z cukrzycą typu 1. Wszyscy mieli co najmniej 50 lat, nie chorowali na demencję. Pod uwagę wzięto wyniki ich badań, zapisy dotyczące hospitalizacji oraz diagnozy ambulatoryjne.

Wyniki dotyczyły okresu od 1996 r. do 30 września 2015 r. Demencja została rozpoznana przy pomocy rezonansu magnetycznego. Z baz danych uzyskano również pomiary hemoglobiny glikowanej. Pacjentów, na podstawie poziomu HbA1c,  przypisano do następujących kategorii: poniżej 6%; 6% do 6,9%; 7% do 7,9%; 8% do 8,9%; i co najmniej 9%. Naukowcy, przy pomocy modelu proporcjonalnego hazardu Coxa, oszacowali związki między poziomem hemoglobiny glikowanej i ryzykiem wystąpienia demencji starczej.

Badacze odkryli, że pacjenci z HbA1c na poziomie co najmniej 8 proc byli bardziej narażeni na demencję niż badani, których poziom HbA1c mieścił się w niższych kategoriach, między 6 a 7,9 proc. Różnica wynosiła 2,51.

Autorzy badania podkreślają, że nie dysponowali danymi z badań funkcji poznawczych, nie mieli również dostępu do informacji na temat kontroli glikemii i zaburzeń funkcji poznawczych u poszczególnych pacjentów. Naukowcy podejrzewają jednak, że kliniczne rozpoznanie demencji najprawdopodobniej poprzedzone jest okresem spadku zdolności poznawczych, co może wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.