Skąd się bierze cukrzyca typu 1?

Skąd właściwie bierze się cukrzyca typu 1? Ponieważ spowodowana jest autoagresją układu odpornościowego w organizmie człowieka, często diagnozowana jest u dzieci, których układ autoimmunologiczny nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Czasami jednak zdarza się, że zachorujemy na tę chorobę w dorosłym życiu.

W ocenie naukowców, odpowiedź autoimmunologiczna występująca u chorych na cukrzycę typu 1 spowodowana jest głównie mutacjami w genach pacjenta. Najbardziej podatne na tego rodzaju mutacje są geny w chromosomie nr 6. Dokładny proces nie jest jeszcze w pełni zrozumiany, powszechnie uważa się jednak, że jest on główną przyczyną cukrzycy typu 1.

Oznacza to, że choroba może być dziedziczona z pokolenia na pokolenie. W Stanach Zjednoczonych istnieją również badania, które wykazały, że cukrzyca typu 1 częściej niż u innych ras, pojawia się u białych dzieci, nie-latynowskich.

Do powstania tej choroby często przyczynić się mogą również czynniki środowiskowe. Nierzadko autodestrukcję komórek beta trzustki powodują częste infekcje wirusowe.

O ile w przypadku cukrzycy typu 2 powszechnie wiadomo, że jej przyczyną może być niezdrowa dieta, otyłość i brak aktywności fizycznej, o tyle badacze nie potwierdzili na razie korelacji między cukrzycą typu 1 a określonymi nawykami żywieniowymi. Czasami jednak zdarza się, że zbyt wczesne wprowadzenie do jadłospisu niemowlęcia mleka modyfikowanego może spowodować cukrzycę typu 1.

Przypomnijmy, że insulinę odkryto dopiero w latach 20. XX wieku, a cukrzyca istniała znacznie wcześniej. Dzięki postępowi medycyny, być może w przyszłości możliwe będzie stworzenie leku, który pomoże zapobiec lub wyleczyć chorobę. Zrozumienie przyczyn jej powstawania może przybliżyć badaczy do tego celu.

 

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.