Chińczycy stworzą nadczłowieka?

Naukowcy z Chin wykonali na pacjentach ochotnikach testy, które z powodzeniem przeprowadzali dotychczas na myszach.
 
Mowa o celowanej terapii genowej z wykorzystaniem genów CRISPR–Cas9, które wyłączają aktywność białek hamujących odpowiedź immunologiczną organizmu wobec komórek nowotworowych.
 
W praktyce oznacza to ograniczenie rozwoju komórek agresywnego raka płuc, wobec którego zawiodła radio – i chemioterapia.
 
Daje to nadzieje milionom pacjentów chorych na raka. Jednak chińscy naukowcy poszli o krok dalej, przeprowadzając niezwykle kontrowersyjny eksperyment.
 
Punktem wyjścia było zaprojektowanie embrionów z komórki jajowej oraz plemnika mężczyzny dotkniętego określoną wadą genetyczną.
 
Powstały zatem embriony z genem fawizmu, a także beta talasemii. Kolejnym krokiem była korekta wadliwych genów z użyciem CRISPR.
 
Dla ponad połowy embrionów eksperyment zakończył się sukcesem.
 
Dla całego medycznego świata takie odkrycie oznacza przełom w edycji embrionów w przypadku, gdy oboje rodzice są nosicielami wadliwych genów i żadne z ich dzieci nie ma szansy urodzić się zdrowe.
 
Czy dla naukowców chińskich, którzy opublikowali efekty wspomnianego eksperymentu w światowej literaturze, takie badania mają prowadzić docelowo do edycji genów w komórce jajowej i plemniku jeszcze przed powstaniem zarodka, co stwarza możliwość dowolnego „projektowania” genomu, a tym samym mającego się narodzić człowieka.
 
Czy czeka nas era nadludzi, pozbawionych większości chorób?

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.