Błonnik – młot na cukrzycę typu 1?

Powszechnie wiadomo, że ​​błonnik stanowi ważną część zdrowej i zbilansowanej diety. Temu składnikowi przypisuje się m.in. zapobieganie chorobom serca, nadwadze i otyłości, jak również niektórym rodzajom nowotworów. Ponadto wspomaga układ trawienny. I choć nie wszystkie zbawienne właściwości błonnika zostały naukowo i medycznie udowodnione,  nie ma wątpliwości, że jest niezbędny dla zdrowej diety.

Nowe badania opublikowane w czasopiśmie „Nature Immunology” pokazują również, że dieta bogata w błonnik może zapobiec cukrzycy typu 1.

Badanie przeprowadzono na myszach laboratoryjnych. Naukowcy z Monash University w Melbourne, we współpracy z australijską agencją naukową CSIRO stworzyli specjalną dietę bogatą w błonnik, rozkładający się w dolnej części jelit na cząsteczki zwane „krótkołańcuchowymi kwasami tłuszczowymi”.

Zespół pod kierunkiem immunologa Charlesa Mackaya hodował gryzonie w celu rozwinięcia u nich cukrzycy typu 1.

Myszy podzielono na dwie grupy, u części z nich wdrożono dietę o wysokiej zawartości błonnika, pozostałe odżywiały się normalnie.

Okazało się, że u ponad 70% zwierzątek z drugiej grupy po 30 tygodniach obserwacji rozwinęła się cukrzyca. Te myszy, którym dostarczano w pożywieniu duże ilości błonnika, miały zapewnioną niemal całkowitą ochronę przed chorobą- napisano w „The Guardian”.

Jak to możliwe? Za sprawą octanu i maślanów, czyli krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych wytwarzanych przez organizm w trakcie fermentacji błonnika.

Badaczom udało się zaobserwować, że w szczególności octan jest w stanie obniżyć liczbę komórek odpornościowych gotowych do ataku na komórki beta trzustki.

Maślan natomiast wspomaga pracę jelit, a już wcześniejsze badania na ten temat wykazały, że jest niezrównany w walce z chorobą Crohna czy zapaleniem jelit.

Jak wynika z badania, niezależnie od  przyczyny cukrzycy typu 1 u pacjentów, może pomóc zastosowanie dużej ilości krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych.

Kierownik badania zaznaczył, że w przeszłości często zdarzały się sytuacje, gdy wyniki doświadczeń na zwierzętach nie przekładały się szczególnie dobrze na wyniki u ludzi, choć równie często działo się wprost przeciwnie.

Badanie w każdym razie może pomóc ustalić koncepcję, dzięki której cukrzyca typu 1… odpadnie w przedbiegach i to przy użyciu wyłącznie produktów naturalnych.

Następny etap to oczywiście testowanie diety bogatej w błonnik na ludziach. Jeżeli próby powiodą się, naukowcy spróbują stworzyć zawiesinę lub proszek, które można będzie dodać do posiłku lub rozpuścić w napoju.

Należy jednak pamiętać, że badania są obecnie na bardzo wczesnym etapie, poza tym jak dotąd nie ma dowodów, że określona dieta może wywołać cukrzycę lub jej zapobiec.

Są również obawy, że powiązanie cukrzycy typu 1 z dietą może spowodować pogłębienie mitu, że chorzy na tę chorobę w zasadzie „sami są sobie winni, ponieważ źle się odżywiają”.

Wszystko to oczywiście brzmi dość obiecująco, bo jeżeli wystarczy przyjmować odpowiednie suplementy, to cukrzyca typu 1 „zniknie z powierzchni ziemi”.

Kwestią sporną jest jednak związek między bakteriami jelitowymi a chorobami autoimmunologicznymi.

Badania na ten temat są dziedziną, która naprawdę dopiero się rozwija, dlatego JDRF zaleca zachowanie ostrożności.

Pozostaje więc czekać na więcej badań, zwłaszcza na organizmie człowieka.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.