Paleo

Współczesny człowiek, którego dieta obfituje w żywność przetworzoną, zapragnął wrócić do korzeni i pierwotnego modelu żywienia.

Tak właśnie powstała dieta paleo, która obecnie jest na ustach wszystkich.

Jej podstawowym założeniem jest spożywanie żywności jak najbliższej temu, czym tysiące lat wstecz żywił się człowiek pierwotny

Oczywiście taka idea dostosowana musi być do dzisiejszych realiów.

Na topie listy jest zatem dziczyzna, obecnie najbardziej naturalne z mięs: sarnina, dzik, jeleń, dzikie kaczki czy bażanty.

Z mięs hodowlanych zalecana jest cielęcina i jagnięcina.

Dieta paleo to także ryby i owoce morza jako źródła kwasów omega, a także jaja z chowu wolnoklatkowego.

A skąd pozyskiwać wartościowe tłuszcze?

Dieta paleo, stojąc w opozycji do obecnego trendu zalecającego spożycie tłuszczów roślinnych, zachęca do spożywania tych pochodzenia zwierzęcego jako bardziej naturalnych dla człowieka.

Masło i smalec wracają więc na stoły, w nieśmiałym towarzystwie awokado, pestek dyni i orzechów czy oliwy z oliwek, które jako produkty nieprzetworzone także mogą być włączone do diety.

A warzywa? Jak najbardziej, byle nie te o dużej zawartości skrobi.

Ziemniaki, bataty czy dynię warto zastąpić zatem burakami, bakłażanem, kalafiorem, porem, selerem czy sałatą.

Dozwolone są także owoce.

Dieta paleo całkowicie wyklucza spożywanie fast foodów, słodzonych napojów, słodyczy, nabiału czy wszelkich wysokoprzetworzonych produktów spożywczych.

Komu dedykowany jest taki model żywienia?

Osobom z chorobami autoimmunologicznymi, nietolerancją laktozy, miłośnikom mięsa, osobom otyłym cierpiącym na zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Sportowcom z kolei bardziej służy tzw. dieta Samuraja, czyli paleo zmodyfikowane o bezglutenowe źródła węglowodanów (ryż, kasza jaglana, amarantus).

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.