Cukrzycowa

Podstawą leczenia cukrzycy – zwłaszcza typu 1 – powinny być leki, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Jednak należy również pamiętać, że niebagatelną rolę odgrywa dieta!

Odpowiedni dobór produktów spożywczych pozwala na prawidłową kontrolę glikemii, a także oddala powikłania związane z chorobą.

Coraz częściej odchodzi się od stwierdzenia „dieta cukrzycowa”.

W kręgach dietetyków ten termin został na dobre zastąpiony przez określenie „zdrowe odżywianie”, ponieważ sposób żywienia osoby chorej na cukrzycę nie odbiega zbyt mocno od diety zgodnej z piramidą żywienia, zwłaszcza, że- według nowych zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego- wycofano się z limitowania spożycia węglowodanów na poziomie 40-50% energii ogółem.

Zgodnie z w/w zaleceniami, osoba chora na cukrzycę przede wszystkim powinna zwracać uwagę na tabelę indeksów glikemicznych i wybierać te produkty, które posiadają niski IG, a odrzucić pokarmy o wysokim IG, gdyż bardzo szybko podnoszą one poziom cukru we krwi.

Energia

Osoba chora na cukrzycę, powinna spożywać taką liczbę kalorii, jaka wynika z jej zapotrzebowania, o ile nie cierpi na nadwagę bądź otyłość.

W takim przypadku dieta powinna zakładać deficyt energetyczny, który będzie prowadził do spadku masy ciała.

Już niewielki spadek masy ciała doprowadzi do lepszej kontroli glikemii.

Białko

Jego zapotrzebowanie wynosi 15-20% energii ogółem.

Głównym źródłem białka w diecie osób chorych na cukrzycę powinny być chude mięsa, ryby, chude produkty mleczne oraz nasiona roślin strączkowych.

Ważne jest, aby większość białka pochodziła ze źródeł zwierzęcych, ponieważ jest to białko pełnowartościowe.

U osób z nefropatią cukrzycową ten składnik ulegnie zmniejszeniu w jadłospisie, a o jego ilości w diecie zadecyduje lekarz (w zależności od stanu zdrowia pacjenta i postępu uszkodzenia nerek).

Tłuszcz

Zapotrzebowanie na tłuszcz wynosi 20-35% energii ogółem.

Osoby chore na cukrzycę powinny uważać na spożycie tego składnika.

Co prawda, obok węglowodanów jest to główne źródło energii dla organizmu, ale jego nadmierne spożycie bardzo sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości.

Tłuszcz powinien pochodzić przede wszystkim z tłustych ryb morskich, a także olejów roślinnych dodawanych do potraw na surowo.

Węglowodany

Węglowodany to najbardziej kontrowersyjny składnik w diecie cukrzyka, ze względu na największy wpływ na poziom glukozy we krwi.

Obecna zmiana zaleceń sprawia, że spożycie węglowodanów u pacjenta powinno kształtować się na poziomie 45-65% energii ogółem.

Jak już wspomniano wcześniej, swoją uwagę należy skupiać na produktach o niskim indeksie glikemicznym.

Zatem ważna jest nie tylko ilość, ale także i jakość przyjmowanych węglowodanów.

Osoba chora na cukrzycę powinna wybierać przede wszystkim produkty zbożowe z pełnego przemiału: gruboziarniste kasze, pieczywo razowe, płatki, własnoręcznie przygotowane muesli, a także owoce i warzywa o niskim indeksie glikemicznym.

Ze względu na zawartość błonnika pokarmowego, węglowodany z owoców nie wpływają w takim samym stopniu na glikemię jak słodycze.

Co należy wyeliminować

Osoby chore na cukrzycę powinny zrezygnować ze spożywania alkoholu, który znacznie zwiększa ryzyko niedocukrzenia, co może stanowić zagrożenie dla życia.

Diabetyk powinien zrezygnować również ze słodyczy, ponieważ wszystkie posiadają wysoki indeks glikemiczny.

W związku z tym bardzo szybko podnoszą poziom cukru we krwi do nieprawidłowych wartości, dodatkowo utrudniając kontrolowanie glikemii.

Z diety należy usunąć także słone przekąski, fast-food, wysoko przetworzone produkty spożywcze, tłuszcze zwierzęce, pieczywo cukiernicze.

Tego rodzaju produkty i przekąski negatywnie wpływają na stan zdrowia, masę ciała oraz kontrolę glikemii.

Słodziki

Badania pokazują, że sztuczne substancje słodzące mogą przynieść nam więcej szkód niż korzyści.

Okazuje się bowiem, że sztuczne słodziki mogą doprowadzić do zwiększenia insylinooporności, poprzez zaburzanie metabolizmu glukozy, a dodatkowo- uszkadzać niektóre struktury organizmu.

Bezpieczne wydają się naturalne zamienniki cukru, takie jak stewia, jednak należy pamiętać, że kontakt ze smakiem słodkim przyzwyczaja do niego i zwiększa prawdopodobieństwo skuszenia się na inne, niezalecane składniki spożywcze.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.