Czym zajmuje się podolog?

Czym zajmuje się podolog?

 

Coraz częściej szukając pomocy chociażby z wrastającym paznokciem, trafiamy na informacje o podologu. Kim on tak naprawdę jest i czym się zajmuje? Otóż podolog, jest zazwyczaj absolwentem studiów kosmetycznych, pielęgniarskich bądź fizjoterapii, który podjął dalsze kształcenie na studiach podyplomowych bądź szkoleniach doszkalających. Słowo podologia oznacza ni mniej, ni więcej jak naukę o stopach.

Do zadań podologa należy między innymi skracanie paznokci. Dlaczego jest to takie ważne? Obcinając je w niewłaściwy sposób – krzywo, za krótko, kalecząc się, zostawiając w wale około paznokciowym jakiś niedocięty fragment, możemy doprowadzić do powstania stanu zapalnego, co w przypadku cukrzyków jest dość niebezpieczne.

Jeśli o paznokciach mowa, coraz częściej do gabinetów podologicznych trafiają pacjenci ze stanem zapalnym spowodowanym wrastającymi lub wkręcającymi się paznokciami. Jest na to jedyna rada – klamra korygująca. Jej zadaniem jest stopniowe prostowanie paznokcia (jak aparat ortodontyczny prostuje zęby). Terapia nie kończy się na jednej wizycie, a jej długość zależy od stanu wyjściowego z jakim zgłosił się pacjent. Aplikacja takiej klamry jest bezpieczna dla diabetyka, a noszenie jej nie sprawia bólu i nie przeszkadza w codziennych czynnościach.

Pozostając w temacie paznokci należy wspomnieć o zabiegach wykonywanych na paznokciach grzybiczych, które często występują u cukrzyków, lub na paznokciach przerośniętych np. na skutek przebytego urazu, z którymi świetnie poradzi sobie podolog. Jeśli w konsekwencji urazu doszło do zejścia paznokcia, należy udać się do gabinetu, aby go odbudować. Jest to bardzo istotne ze względu na łożysko znajdujące się pod płytką paznokciową, które obnażone można bardzo łatwo uszkodzić. Oprócz tego wiele pań ma w tym przypadku na uwadze względy estetyczne.

Usuwanie nadmiernie narośniętego zrogowaciałego naskórka bądź odcisków również należy do zadań podologa. Zabiegi wykonywane są bez wcześniejszego namaczania, tylko przy użyciu preparatów miejscowo zmiękczających. Twarda skóra jest precyzyjnie ścinana przy pomocy skalpela lub też, w przypadku odcisków, małego dłutka. Nie stosuje się tu tarek, ponieważ tarcie doprowadza do nadmiernego narastania skóry. Zdarza się, że zbyt mocnym tarciem możemy doprowadzić do powstania w tym miejscu martwicy. Jeśli chodzi o wszelkie zrogowacenia, o skutecznej terapii mówimy wówczas, gdy oprócz zabiegów wpłyniemy na przyczynę jego występowania, czyli deformacje. I tutaj do dyspozycji jest cała masa narzędzi począwszy od indywidualnych wkładek korygujących, ortoz silikonowych czy opatrunków odciążających, dopasowanych do potrzeb konkretnych stóp.

Obowiązkiem podologa jest także działanie profilaktyczne i uświadamianie pacjenta, szczególnie cierpiącego z powodu cukrzycy, o jej konsekwencjach dla stóp. Co więcej w gabinetach przeprowadzane są badania stóp pod kątem kontroli sprawności kończyn dolnych, czucia temperatury oraz czucia powierzchownego i głębokiego. Badania te są bardzo istotne zarówno w śledzeniu postępów choroby, jak również dają istotne wskazówki w codziennym bezpiecznym postępowaniu ze stopami. W tym celu prowadzona jest dokładna dokumentacja. Po dokładnych oględzinach stanu stóp, podolog może dobrać odpowiedni dla pacjenta preparat do pielęgnacji oraz podpowiedzieć jak bezpiecznie dbać o stopy.

Zawód podologa powstał aby dbać o stopy cukrzyków. Osoby pracujące z tym fachu posiadają wiedzę z zakresu specjalistycznych zabiegów na stopach, dermatologii, diabetologii, fizjoterapii, ortopedii, chirurgii, alergologii czy neurologii. A wszystko to, aby pomagać pacjentom na jak najwyższym poziomie.

Przygotowała: Katarzyna Zawadzka specjalistka ds. podologii

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.