Jak mężczyzna powinien mądrze zadbać o swoje zdrowie?

Tak jak ja dbasz o zdrowie? W odpowiedni sposób komponujesz dietę, starasz się regularnie ćwiczyć, spędzasz jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu i ograniczasz stres?

To super. Dobrze by było, żebyś tak jak ja zadbał o odpowiedni profil badań profilaktycznych. My faceci jesteśmy pod tym względem bardzo skomplikowani – nigdy nie zapominamy o przeglądzie samochodu, ale niechętni jesteśmy zrobienia takiego corocznego przeglądu sobie. Mowa o badaniach profilaktycznych, które pozwalają wcześnie wykryć szereg chorób.

Jakie to badania?

Bez względu na wiek warto regularnie mierzyć ciśnienie krwi, oznaczyć morfologię, lipidogram, poziom glukozy na czczo oraz badanie ogólne moczu.

Warto wykonać także samobadanie jąder, prześwietlenie rtg płuc – raz na dwa lata, ale palacze muszą skontrolować płuca raz w roku.

Po 40 roku życia do tego podstawowego profilu badań warto dołożyć badanie EKG oraz badanie per rectum w celu skontrolowania prostaty. Warto także wykonać badania okulistyczne oraz słuchu.

A po pięćdziesiątce? Raz na pięć lat wykonaj kolonoskopię, a raz na rok – badanie poziomów tarczycy.

Wymienione badania laboratoryjne powinny być wykonywane raz w roku, zaś samobadanie jąder – raz w miesiącu.

Wiele schorzeń daje objawy dopiero przy znacznym zaawansowaniu zmian chorobowych, zaś badania profilaktyczne pozwalają wyprzedzić chorobę.

W społeczeństwach, w których przeprowadzane są regularnie takie badania, zachorowalność na choroby cywilizacyjne i nowotwory jest zauważalnie niższa. Zadbaj zatem o własne zdrowie, a najlepiej  – o zdrowie całej swojej rodziny.

Nie wiesz, co kupić żonie na prezent? Wręcz jej pakiet badań okresowych. Niby mało romantycznie, a jednak pokażesz w ten sposób, jakim jesteś odpowiedzialnym facetem i jak świetnie dbasz o bezpieczeństwo rodziny.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.