Czy słodycze mogą być zdrowe?

 
Cukier uzależnia – co do tego nie ma wątpliwości. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować ze słodkości – wystarczy tylko wybierać mądrze.
 
Jako tata przywiązuję ogromną wagę to zdrowia moich dzieci i za punkt honoru postawiłem sobie znalezienie zdrowych zamienników dla sklepowych słodyczy. Jak mi poszło?
 
Na pierwszy ogień poszła domowa nutella, czyli bardzo zdrowy odpowiednik niezbyt zdrowego kremu orzechowo – czekoladowego dla dzieci. Jak zrobić domową nutellę?
 
Wystarczy zblenderować dojrzałe awokado, 2 łyżki kakao, łyżkę miodu oraz 15 g orzechów laskowych. Smak – doskonały a dodatkowo skutecznie można przemycić do diety malucha nielubiane przez wiele dzieci awokado.
 
Taką nutellą można się bezkarnie zajadać!
 
Na liście obowiązkowych przepisów do wypróbowania pojawiło się także brownie z fasoli. Dla niektórych brzmi dziwnie – a w rzeczywistości doskonale smakuje! Kompozycja czerwonej fasoli, banana, kakao i kilku dodatków daje ostatecznie pyszne ciasto dla całej rodziny.
 
Ciasto Leśny Mech ze szpinakiem urzeka piękną, zieloną barwą oraz niepowtarzalnym smakiem. Nie jest to z pewnością opcja na co dzień, gdyż wymaga trochę zachodu, ale widok takiego cuda na stole i dzieciaki, które pochłaniają to ciasto nieświadome, że jedzą szpinak – bezcenne.
 
Inna zdrowa opcja – czekoladowy mus z aquafaby. Wiecie, co to jest? To woda powstała po ugotowaniu cieciorki, ale można wykorzystać także tą z puszki.
 
Dzięki niej weganie robią nawet tort Pawłowej – bez jajek!
 
Aquafaba ubija się jak białka, dając puszystą masę. Ja ubijam ją z roztopioną gorzką czekoladą i dodatkiem odrobiny cukru i podaję z dodatkiem owoców.
 
Ciasto marchewkowe, batoniki owsiane, kasza jaglana zblenderowana z daktylami i dowolnymi owocami, domowej roboty lody czy ciasteczka z zieloną herbatą – Internet to skarbnica wiedzy, z której każdy, nawet antytalent kulinarny znajdzie coś, wykonaniu czego podoła.
 
Jedni nie kontrolują ilości słodyczy, jakie pochłaniają ich dzieci, inni – doprowadzają do tego, że dziecko nawet nie zna smaku lizaka.
 
Najlepiej chyba zachować zdrową równowagę i zapewnić dzieciom odrobinę słodyczy podszytą zdrowiem – dlatego warto postawić na zdrowe, domowe słodkości.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.