Dieta Intermitten Fasting – gdy nie masz czasu na posiłek.

Odchudzanie i zdrowe odżywianie zawsze powinny iść w parze, gdyż dieta odchudzająca, która jest źle zbilansowana, odbije się niekorzystnie na zdrowiu i zakończy się efektem jo – jo.

Jako osoba cierpiąca na cukrzycę uznaję model żywienia oparte na regularnym spożywaniu posiłków, co ma normalizować poziom glukozy i insuliny we krwi.

 Zainteresował mnie zatem najnowszy trend w odżywianiu, który ponoć ma skutecznie odchudzać oraz wywierać prozdrowotny wpływ na organizm.

To intermitten fasting, czyli dieta bazująca na okresach głodu.

Dieta IF polega na wprowadzeniu kontrolowanych postów, które mogą być realizowane w różnych schematach, np. 20 godzin postu i 4 godziny na przyjmowanie posiłków (20/ 4), bądź warianty 19/ 5 czy 16/ 8.

W ciągu kilku godzin można spożywać dowolne produkty.

Oczywiście założeniem diety jest odchudzanie, nie należy zatem bazować na słodyczach czy fastfoodach, ale nie ma też żadnych wytycznych, co jeść, a czego nie, ile kalorii można spożyć w ciągu doby…

Trochę dziwna ta dieta, prawda? Jak taki model żywienia ma odchudzać, skoro organizm przyzwyczajony do regularnych okresów głodu powinien przerzucić się na tryb oszczędzania? Jeśli post trwa tylko kilkanaście godzin, energia pozyskiwana będzie z tkanki tłuszczowej, poza tym trawienie bardziej obfitego posiłku trwa parę ładnych godzin, organizm ma zatem skąd pozyskiwać stopniowo energię. Co ciekawe, dieta ta określana jest jako profilaktyka cukrzycy typu 2, gdyż ma zwiększać wrażliwość komórek na insulinę.

Czy taka dieta odchudza? Podobno tak, stanowiąc idealną alternatywę dla osób prowadzących bardzo zabiegany tryb życia, które nie mogą pozwolić sobie na regularne spożywanie posiłków.

Czy taka dieta zapobiega cukrzycy? Nie wiem. Z pewnością stanowi zaprzeczenie przedstawianych od wielu lat założeń dietetycznych i dietoterapii.

Choć w krótkoterminowych badaniach z 2005 roku, wykazano poprawę wrażliwości insulinowej u mężczyzn stosujących post 20/ 4. Taka koncepcja okresowych głodówek z pewnością nie jest jednak dedykowana osobom już cierpiącym na cukrzycę, zatem ja nie skorzystam

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.