Mrożone cytryny – poznaj ich niezwykłe właściwości

Mrożone cytryny – poznaj ich niezwykłe właściwości

Każdy z nas używa w kuchni cytryn – ich sok czy starta skórka to doskonałe urozmaicenie wielu potraw. Cenimy cytryny nie tylko za ich wyjątkowy smak, ale także właściwości prozdrowotne – to naturalny lek wspomagający odporność, działający przeciwzapalnie, wspomagający odchudzanie, odkwaszający i oczyszczający organizm.

Na blogach traktujących o tematyce fitness i zdrowego stylu życia każdy deklaruje rozpoczęcie dnia od wypicia szklanki wody z cytryną. Mnie natomiast zafascynował temat mrożonych cytryn.

Słyszeliście już o nich?

Mrożenie cytryny sprzyja zachowaniu wszystkich cennych składników odżywczych. Ale to nie wszystko – dzięki mrożeniu możesz zetrzeć całą cytrynę, ze skórką i błonkami zawierającymi pektyny i limonoidy. A te nie są dostępne podczas stosowania w kuchni świeżej cytryny.

Ja mrożę cytrynę pokrojoną na połówki, a gdy potrzebuję dodać jej do potraw, ucieram na drobnej tarce.

Do czego stosuję mrożoną cytrynę? Do wszystkich tych dań, do której stosowałem do tej pory świeży sok lub startą skórkę.

Czym wyróżnia się mrożona cytryna?

Jej najbardziej zadziwiającą właściwością jest silne działanie antynowotworowe.

Wiele osób chorych na raka z powodzeniem włącza mrożoną cytrynę do terapii antyrakowej. Dlaczego? Cytryny zawierają kilkadziesiąt substancji czynnie walczących z komórkami rakowymi, zaś mrożenie cytryny umożliwia spożycie ich wszystkich.

Ponad dwudziestoletnie badania nad mrożoną cytryną jednoznacznie wykazały, że działa ona tysiąckrotnie silniej niż stosowana w chemioterapii nowotworów adriamycyna.

Ponadto mrożona cytryna doskonale oczyszcza organizm, obniża poziom cholesterolu, wzmacnia serce oraz wspomaga odchudzanie. Według rekomendacji dietetyków spożywanie 75 g mrożonej cytryny dziennie wystarczy, aby skutecznie gubić zbędne kilogramy.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.