W walce z otyłością pomogą… zupy? Sprawdź nowe badania!

Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeprowadzili badanie z udziałem grupy Brytyjczyków z BMI powyżej 30. Część z 278 uczestników, mieszkańców Oxfordshire, zastąpiła swoją zwykłą dietę zupami i koktajlami. Spożywając tylko ok. 810 kalorii dziennie, stracili średnio prawie 11 kg w ciągu roku.

Badanych podzielono na dwie grupy. Pacjenci z grupy pierwszej zapisali się u swojego lekarza rodzinnego na specjalny program dietetyczny, otrzymując porady i wsparcie od pielęgniarek środowiskowych. Druga grupa natomiast przez 24 tygodnie stosowała specjalną dietę wynoszącą do 810 kalorii dziennie. Uczestnicy z tej grupy jedli specjalnie przygotowane zupy, koktajle oraz batony, przyjmowali również suplementy. Po ośmiu tygodniach można było stopniowo wprowadzić z powrotem normalny pokarm. Pacjenci mogli również liczyć na wsparcie dietetyka.

Po 12 tygodniach badanych zachęcano, aby spróbowali częściej zastępować jeden posiłek w ciągu dnia którymś z wyżej wymienionych produktów zastępczych.

Po roku dało się zauważyć, że lepsze efekty osiągnęli pacjenci z drugiej grupy, tracąc prawie 11 kg po 12 miesiącach. Uczestnicy z pierwszej grupy chudli w tym samym czasie średnio o 7,2 kg mniej.

U badanych, którzy zastępowali zwykłe pokarmy zupami i koktajlami byli również mniej narażeni na choroby serca, cukrzycę czy udar mózgu.

Główna autorka badania, prof. Susan Jebb tłumaczy, że istniały obawy, iż zbyt szybka utrata wagi będzie wiązać się z efektem jojo. To badanie pokazuje jednak, że dziewięć miesięcy po fazie intensywnej pacjenci tracili ponad trzykrotnie więcej kilogramów niż uczestnicy badania, którzy odchudzali się w sposób „konwencjonalny”.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.