Super żel na rany czeka na zatwierdzenie przez FDA!

Żel do leczenia niegojących się ran, zwłaszcza u osób starszych i chorych na cukrzycę, opracowany przez zespół naukowców ze szpitala Johnsa Hopkinsa, czeka na zatwierdzenie przez FDA.

Wytwarzany na bazie popularnych leków na nadciśnienie, żel działa poprzez blokowanie stanów zapalnych.

Niegojące się rany często są jednym z powikłań cukrzycy, nierzadko występują również u osób w podeszłym wieku. Losartan i walsartan, znane jako leki na nadciśnienie, okazały się przydatne również i w innego rodzaju dolegliwościach. Naukowcy wykazali, że blokują receptory komórkowe angiotensyny, zwiększając przepływ krwi do zranionej tkanki.

W doświadczeniu na myszach udało się ustalić, że żel jest najbardziej skuteczny po zaaplikowaniu go tydzień po pojawieniu się rany. Testowano różne stężenia obu leków, u starszych i młodszych zwierząt laboratoryjnych z cukrzycą.

Walsartan okazał się bardziej skuteczny, niż losartan. U połowy myszy zaobserwowano całkowite zagojenie ran. Następne było doświadczenie na świniach z cukrzycą (skóra świni ma podobną strukturę do skóry ludzkiej. U tych zwierząt również występują niegojące się rany). Okazało się, że w ciągu dwóch miesięcy u 12 świń rany zostały wyleczone.

Po doświadczeniach na zwierzętach przyszedł czas na- wymagane przez FDA- testy na ludziach. Prof. Jeremy Watson (kierownik badania) liczy na to, że żel już za kilka lat pomoże pacjentom z niegojącymi się ranami uniknąć zakażeń i amputacji.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.