Witamina D w walce z cukrzycą typu 2!

W okresie jesienno-zimowym ważne jest, abyśmy zadbali o odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Często nazywana jest „witaminą słońca”. Lekarze zachęcają do spożywania żywności bogatej w witaminę D lub jej suplementów.
Okazuje się, że receptory witaminy D mogą być „kluczem” do zapobiegania cukrzycy typu 2. Mówi o tym badanie przeprowadzone w Zachodniej Australii.
 
Australijscy naukowcy podczas doświadczenia na myszach odkryli, że leczenie witaminą D zatrzymuje część procesu rozwoju cukrzycy typu 2- odróżnicowanie w komórkach beta.
 
Badając komórki beta wytwarzające insulinę u myszy, autorzy odkryli, że w środowisku o wysokiej zawartości glukozy zmniejsza się ekspresja receptorów witaminy D w tych komórkach, przez co stawały się one mniej skuteczne.
Dodatkowe związki witaminy D i jej pochodnych, zwiększają ekspresję jej receptorów, dzięki czemu wzrasta wytwarzanie insuliny.
 
Zdaniem naukowców, najskuteczniejszym z receptorów witaminy D jest kwas litocholowy.
Badacze planują kontynuować badania nad jego działaniem. Zdaniem kierownika badania, Abrahama Neelankala, może on zapobiegać wystąpieniu stanu przedcukrzycowego i zahamować rozwój cukrzycy.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.