Czy używanie przez dzieci urządzeń mobilnych zawsze jest problemem?

 
Czy używanie przez dzieci komputerów i urządzeń mobilnych zawsze jest problemem?Okazuje się, że niekoniecznie.
 
Wystarczy odpowiedni nadzór rodzicielski- tak, aby gry komputerowe czy korzystanie z mediów społecznościowych nie przeszkadzały naszym pociechom w innych dziedzinach życia, jak relacje rodzinne i rówieśnicze, sen czy aktywność fizyczna.
 
Royal College of Paediatrics and Child Health (RCPCH) opracowała specjalne wytyczne dla rodziców na temat czasu, który dzieci mogą poświęcać na korzystanie z laptopów, smartfonów czy tabletów.
 
Samo korzystanie z tego rodzaju urządzeń nie jest szczególnie szkodliwe dla zdrowia najmłodszych.
 
To od rodziców zależy zapewnienie pociechom równowagi pomiędzy korzystaniem ze smartfonów i pozostałymi dziedzinami życia, jak ćwiczenia, nauka czy sen.
 
Krótko mówiąc, zabawa z urządzeniami mobilnymi nie jest szkodliwa, jeżeli opiekunowie mają kontrolę nad innymi aspektami życia swoich dzieci.
 
Według RCPCH, ważne, aby rodzice skupili się przede wszystkim nad tym, w jaki sposób rodzina może wspólnie spędzić czas.
 
Dyskusja w Wielkiej Brytanii na temat czasu spędzanego przez dzieci i młodzież w mediach społecznościowych rozpoczęła się od wystąpienia Matta Hancocka, brytyjskiego ministra zdrowia.
 
Polityk, który sam jest ojcem trójki dzieci, domagał się od organizacji medycznych przygotowania wskazówek na temat korzystania przez młodzież z tego rodzaju rozrywek.
 
Hanckock chciał, aby ustanowiono pewne odgórne normy dotyczące spędzania czasu w mediach społecznościowych.
 
Minister domagał się również wprowadzenia ograniczeń wiekowych na niektórych tego typu portalach.
 
Prezes RCPCH, prof. Russell Viner podkreślił, że choć istnieją umiarkowanie twarde dowody na to, że czas spędzany przez dzieci przed ekranem może być związany z otyłością oraz problemami emocjonalnymi, panaceum nie mogą być zakazy lub ustalanie odgórnych norm dotyczących korzystania przed najmłodszych ze smartfonów czy komputerów.
 
Naukowiec jest zdania, że tego typu urządzenia są stałą częścią nowoczesnego stylu życia.
 
Z drugiej strony- wskazuje prof. Viner- czytanie książek uważamy za rzecz jednoznacznie pozytywną, podczas gdy często wiąże się ono- podobnie jak oglądanie telewizji czy zabawa z tabletem- z siedzącym trybem życia.
 
Nie było jednak badań wskazujących na relację pomiędzy czasem spędzanym na czytaniu a otyłością.
 
Co ważne, z przeprowadzonych dotychczas badań na temat dużej ilości czasu przed ekranem, nie sposób wyciągnąć pewnych wniosków, czy zbyt długie korzystanie z laptopa czy telefonu jest przyczyną problemów z nadwagą i zdrowiem psychicznym, czy raczej konsekwencją takich chorób, jak np. depresja.
 
Russell Viner uważa, że potrzeba więcej badań w tym kierunku.
 
Według RCPCH rodzice powinni zadać sobie kilka pytań, które pomogą im zorientować się, czy ich pociechy zbyt wiele czasu spędzają przy komputerze, telewizorze czy urządzeniach mobilnych.
 
Dotyczą one planowania czasu w rodzinie, tego, czy urządzenia wpływają na plany dotyczące spędzania przez rodzinę wolnego czasu, czy ekran smartfonu czy komputera zakłóca dzieciom sen, czy potrafimy kontrolować podjadanie podczas oglądania telewizji lub filmów, seriali i bajek online?
 
Warto aby rodzice i dzieci wspólnie ustalili właściwe dla wieku granice korzystania z takich urządzeń, zrozumiałe i wiążące dla wszystkich członków rodziny.
 
Ważna jest też rozmowa z dziećmi na temat bezpieczeństwa dzieci.
 
Rodzice powinni pamiętać, że niezależnie od tego, czy ich pociecha korzysta z internetu pięć minut, czy pięć godzin dziennie, zawsze musi być chroniona przed niewłaściwymi lub wręcz szkodliwymi treściami.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.