Szczepionka na cukrzycę powoli staje się faktem?

Cukrzyca typu 1 wynika z zaburzonej czynności wydzielniczej trzustki, która prowadzi do niedoboru insuliny i rozwoju hiperglikemii.
Dotychczas leczenie cukrzycy typu 1 jest jedynie objawowe i polega na stosowaniu leków hipoglikemizujących i iniekcji insuliny.
Teraz świat medyczny oferuje nowe rozwiązanie – trwa drugi etap badań nad szczepionką przeciw cukrzycy.
Znana od dziesięcioleci szczepionka BCG stosowana jest w profilaktyce gruźlicy oraz wykorzystywana jest w leczeniu raka pęcherza moczowego.
Działanie szczepionki BCG polega na wzroście poziomu TNF, który odpowiada za zabijanie komórek odpornościowych generujących proces autoimmunologicznego uszkodzenia trzustki.
Badania nad potencjalnym wykorzystaniem szczepionki BCG w leczeniu cukrzycy typu I rozpoczęły się w 2012 roku, gdy ochotnikom przez 4 tygodnie podawano dwie dawki szczepionki, które czasowo zwiększały sekrecję insuliny przez trzustkę.
Obecnie, aż do 2020 roku trwa drugi etap eksperymentu, podczas którego ochotnicy będą otrzymywać dwie iniekcje szczepionki co miesiąc przez pierwszy rok, a następnie jeden zastrzyk rocznie przez cztery lata.
Już niedługo rozstrzygnie się zatem los milionów osób chorych na cukrzycę.
Nawet jeśli eksperyment nie okaże się pełnym sukcesem, stanowić będzie milowy krok w walce z cukrzycą typu I.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.