Syndrom wojny w Zatoce Perskiej

Dlaczego setki tysięcy weteranów wojny w Zatoce Perskiej wróciło do domu z problemami zdrowotnymi, których lekarze nie byli w stanie wyjaśnić?
 
25 lat po wojnie nadal ma ona wpływ na ok. 25-32 procent z 700 000 amerykańskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w niej na początku lat 90.
 
Objawy u większości są bardzo podobne: przewlekłe bóle głowy, trudności poznawcze, uczucie osłabienia i zmęczenia, problemy z oddychaniem,zaburzenia snu, choroby przewodu pokarmowego i kilka innych niewyjaśnionych objawów.
 
Lekarze określają je jako „syndrom wojny w Zatoce Perskiej” (ang. GWI- Gulf War illness).
 
Naukowcom z Uniwersytetu Karoliny Południowej po dwudziestu latach udało się znaleźć odpowiedź. Wcześniej badacze brali pod lupę objawy, które wiązali z faktem, że weterani w czasie wojny w Zatoce Perskiej na działanie chemikaliów, ale również leków, które miały przeciwdziałać negatywnym skutkom tej ekspozycji.
 
Badania te koncentrowały się przeważnie na efektach neurologicznych, jednak nikomu wcześniej nie udało się ustalić mechanizmów oddziaływania wojny w Zatoce Perskiej na mózg.
 
Naukowcy z Karoliny Południowej odkryli, że przez kontakt z chemikaliami żołnierze zostali narażeni na zmiany mikrobiologiczne. Bakterie, które żyją w jelitach produkują endotoksyny, które przechodzą przez rozrzedzoną podszewkę jelit.
 
Krążą po całym ciele. Wywołuje to stan zapalny, który odpowiada za kilka neurologicznych nieprawidłowości obserwowanych powszechnie u weteranów wojny w Zatoce Perskiej.
 
W organizmach ludzi i zwierząt żyją specyficzne typy bakterii. Drobnoustroje te wspomagają różne procesy fizjologiczne, takie jak trawienie. Wspomagają również odporność i integralność jelit.
 
Wszelkie ingerencje zewnętrzne, które mogą zmienić skład bakterii w układzie trawiennym mogą wywołać problemy zdrowotne.
 
Szef zespołu badawczego, Saurabh Chatterjee zwraca uwagę, że wcześniej wiele badań wykazało związek otyłości, chorób wątroby czy jelit, zespołu metabolicznego i podobnych przypadłości ze zmianami w składzie bakteryjnym jelit.
 
U pacjentów z Syndromem Wojny w Zatoce Perskiej może to powodować również stany zapalne w mózgu.
 
Jelita, dzięki żyjącym w nich dobrych bakteriach, działają jak sito.
 
Przepuszczają do krwi tylko niektóre pierwiastki zawarte w tym, co jemy i pijemy.
 
Jeżeli jednak struktura błony śluzowej jelit zostaje zakłócona, do krwi wycieka więcej pierwiastków, również toksyny, które poruszają się w ten sposób po całym ciele i wpływają na różne organy, w tym również mózg.
 
Toksyny powodują w ten sposób stany zapalne i zmiany neurologiczne.
 
Chatterjee zaznacza, że wiemy już, wiele chorób wywołanych zmianami mikrobiologicznymi można leczyć np. poprzez podanie pacjentom probiotyków.
 
W związku z tym pojawia się możliwość nowych badań, polegających na podawaniu weteranom wojny w Zatoce Perskiej probiotyków przez dłuższy czas.
 
Wiele przeprowadzonych w ostatnim czasie badań wykazało, że struktura bakteryjna jelit ma spory wpływ na cały szereg problemów zdrowotnych.
 
Naukowcom z UCLA udało się na przykład dowieść, że myszy, którym podaje się probiotyki, wytwarzają bakterie zapobiegające nowotworom.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.