Czy da się przewidzieć powikłania w cukrzycy?

Cukrzyca i jej powikłania to temat rzeka.

Według badania przeprowadzonego na  Western University of Health Sciences w Kalifornii przez zespół kierowany przez dr Adebę Mohammad, na podstawie stopnia zaawansowania cukrzycy u pacjenta nie da się przewidzieć mogących wystąpić w przyszłości powikłań, ich liczby i nasilenia.

Do powszechnych powikłań tej choroby należą problemy ze wzrokiem, choroby nerek, problemy z ciśnieniem krwi, a także choroby jamy ustnej. Niekiedy pojawiają się również problemy z krążeniem, problemy neurologiczne, a także zaburzenia erekcji.

Badacze pod kierunkiem dr Mohammad wzięli pod lupę dane 160 mężczyzn i kobiet z cukrzycą typu 2. Przeanalizowano dziewięć najczęstszych powikłań cukrzycy, takich jak problemy ze wzrokiem, choroby nerek, serca i jamy ustnej. Kryterium badania był stopień nasilenia cukrzycy. Naukowcy odkryli, że poziom zaawansowania choroby u pacjentów nie wpływa na znaczący wzrost liczby powikłań. Większość uczestników badania zmaga się z dwoma najczęstszymi powikłaniami związanymi z cukrzycą typu 2.

Badaczom z Western Diabetes Institute udało się natomiast stworzyć nowy indeks, który pomaga lekarzom przewidzieć czynniki ryzyka dla różnego rodzaju powikłań cukrzycy u poszczególnych pacjentów. To tzw. „DXFI Scorecard”. Nowy indeks składa się z kolorowych wykresów  z symbolami różnych powikłań oraz ocenami ich dotkliwości.

Obecnie sprawdzana jest przydatność nowego indeksu w charakterze narzędzia edukacyjnego dla pacjentów.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.