Ciąża + Paracetamol = ADHD?

Zdaniem grupy norweskich naukowców, długotrwałe  (29 lub więcej dni) stosowanie paracetamolu (acetaminofenu) podczas ciąży związane jest z ponad dwukrotnym zwiększeniem ryzyka wystąpienia ADHD u dzieci. Wyniki dużego badania na ponad 95 tys. matek i ich 112,987 urodzonych w latach 1999-2009 opublikowano w czasopiśmie „Pediatrics”.

Paracetamol jest aktywnym składnikiem setek leków dostępnych zarówno bez recepty, jak i na receptę, zatwierdzonych przez FDA.

W okresie ciąży jest powszechnie zalecanym środkiem zmniejszającym ból i gorączkę.

Według szacunków, aż 65% ciężarnych kobiet w USA stosowało środki z paracetamolem. Eivind Ystrøm, starszy pracownik naukowy norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego i główny autor badania nad wpływem przyjmowania acetaminofenu w trakcie ciąży na ryzyko wystąpienia ADHD u dziecka nie neguje krótkotrwałego stosowania paracetamolu podczas ciąży.

Badanie dotyczy stosowania tego środka przez 29 lub więcej dni.

Badanie przeprowadzono po rutynowych badaniach ultrasonograficznych ok. 18 tygodnia ciąży kobiet. Badacze zebrali informacje od ponad 95 tys. matek, ponad 75 tys. ojców i ich 112,973 dzieci urodzonych w dekadzie 1999-2009. 2 246 z tych dzieci miało ADHD.

Paracetamol w czasie ciąży stosowałoo prawie 47% kobiet, z czego 27%- w jednym trymestrze, 16% w dwóch trymestrach, a mniej niż 4%- we wszystkich trzech.

Zespół norweskich badaczy pod kierunkiem Ystrøma odnotował, że u dzieci, których matki stosowały w trakcie ciąży paracetamol przez 29 dni lub dłużej, ryzyko ADHD wzrosło o… 220%.

Wynik był dwukrotnie większy, niż spodziewali się naukowcy. Co ciekawe, stosowanie paracetamolu przez kobiety ciężarne krócej niż przez siedem dni działało odwrotnie- zmniejszało ryzyko wystąpienia ADHD u dzieci.

Okazuje się, że na ADHD u dziecka może wpłynąć również stosowanie paracetamolu przez ojca przez 29 lub więcej dni przed poczęciem.  Ystrøm tłumaczył to wpływem długotrwałego stosowania leku na plemniki wytwarzane przez mężczyznę.

Norwescy naukowcy nie stwierdzili związków przyczynowo-skutkowych. Uważają jednak, że potrzebne są dalsze badania.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.