Tajemnica rzucenia palenia tkwi w środku… orzecha?

 
Według szacunków, tylko sześciu procentom palaczy, którzy zdecydują się zerwać z tym nałogiem, faktycznie się to udaje. Nie jest to łatwe, a niektórzy próbują dosłownie wszystkiego.
 
Tymczasem… Pomoc może tkwić w środku orzecha!
 
Naukowcy z Florydy odkryli podstawę potencjalnej terapii, która może nie tylko powstrzymać palenie tytoniu, ale również uzależnienie od nikotyny.
 
Jej podstawą są areka katechu lub orzechy betelu. Orzech zawiera substancję, która może okazać się młotem na uzależnienie od nikotyny.
 
Według jednego z kierowników badania, Rogera L. Papke, ten pomysł może okazać się bardziej skuteczną alternatywą dla już istniejących leków.
 
W przypadku stosowania leków wspomagających walkę z nałogiem nikotynowym zdarzały się poważne skutki uboczne, takie jak depresja czy problemy z układem sercowo-naczyniowym, co… Skłaniało wielu palaczy do powrotu do nałogu.
 
Orzech areka katechu działa inaczej, niż produkty medyczne, takie jak wareniklina.
 
Tajemnica tkwi w tym, że środki farmakologiczne wiążą się z innymi receptorami w mózgu.
 
Orzechy betelu zawierają związek psychoaktywny nazywany arekoliną, który stymuluje receptory zaangażowane w uzależnienie od nikotyny.
 
Po opracowaniu związków o nieco innej strukturze, niż arekolina, naukowcy mogli dotrzeć właśnie do receptorów odpowiadających za uzależnienie, co skutkowało redukcją działań ubocznych.
 
Substancja zostanie teraz przetestowana na zwierzętach w celu stworzenia skuteczniejszego, bezpiecznego leczenia.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.