Komórki tłuszczowe, a zarządzanie insuliną.

Naukowcy ze Szwecji odkryli w 2015 r., że adipocyty, czyli komórki tłuszczowe u osób otyłych przekazują dane, które zmieniają sposób zarządzania insuliną przez ich organizmy na etapie ustalania diagnozy w kierunku cukrzycy typu 2.

Kierownik badania, Robert J. Freishtat, M. D. z Linkoping University i jego współpracownicy byli ciekawi, czy szkodliwe komunikaty przekazywane przez adipocyty poprawią się po utracie wagi.

Naukowcy przyjrzeli się sześciu dorosłym Afroamerykanom zakwalifikowanym do operacji pomostowania żołądka. Pobrano od nich próbki krwi i inne pomiary na dwa tygodnie przed rozpoczęciem badania trwającego rok i wielokrotnie już w jego trakcie.

Okazało się, że wiele szczegółowych komunikatów lub mikroRNA wysyłanych przez egzosomy (pęcherzyki) zmieniło się już po operacji pomostowania żołądka. Wiele z nich było zaangażowane w sygnalizację poziomu insuliny i regulację poziomu glukozy we krwi. Adipocyty natomiast, jak zauważył dr Freishtat, zaczęły walczyć z cukrzycą typu 2 poprzez pobudzanie innych komórek do większej wrażliwości na insulinę.

Dr Freishtat zwraca uwagę, że uczestnicy tego badania mieli w perspektywie szybkie schudnięcie. Badanie będzie kontynuowane, tym razem z pacjentami odchudzającymi się przy pomocy odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Naukowcy oczekują jednak podobnych rezultatów również po niechirurgicznej redukcji wagi.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.