Organoidy – trójwymiarowe hodowle komórkowe zmieniają oblicze medycyny

Badanie przebiegu procesów chorobowych, analiza działania leków czy immunochemiczne badania diagnostyczne – hodowle komórkowe to nieodzowne narzędzie w diagnostyce i terapii.
A teraz nauka poszła o krok dalej – naukowcy z Centrum Medycznego Dziecięcego Szpitala Cincinnati uzyskali z ludzkich komórek macierzystych organoidy jelita.
Czym są organoidy? To trójwymiarowe struktury komórkowe, uzyskane poprzez wysiewanie komórek na specjalnym szkielecie trójwymiarowym.
Takie struktury wiernie odwzorowują funkcję fizjologiczne całych organów, co stwarza zaskakujące możliwości ich wykorzystania.
Naukowcy z Cincinnatti poszli o krok dalej – wyhodowali organoidy jelita w torebkach włóknistych nerek myszy.
Dzięki temu medycyna spersonalizowana wchodzi na nowe tory – pobrane od pacjenta komórki macierzyste mogą posłużyć do wyhodowania funkcjonalnego narządu.
Rozwiązałoby to chociażby olbrzymie problemy, z jakimi boryka się transplantologia.
Wcześniej z komórek macierzystych udało się wyhodować komórki skóry i krwi, także z wykorzystaniem myszy, które zmodyfikowano pod kątem immunologicznym tak, aby nie odrzucały przeszczepionych komórek ludzkich.
Jednak zasadniczym problemem było odtworzenie funkcjonalności całego organu.
Przeszczep narządu uzyskanego tą drogą cechowałby się idealną zgodnością, nie wymagałby zatem dożywotniego stosowania leków immunosupresyjnych i nie byłby obciążony ryzykiem odrzucenia.
Na chwilę obecną organoidy służą jako modele biologiczne do testowania leków, co pomaga ograniczyć kontrowersyjne testy na zwierzętach.
W przyszłości w pewnością posłużą jako w pełni sprawne organy.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.