Odpoczynek zamiast antybiotyku?

„Pacjenci potrzebują odpoczynku, a nie antybiotyków”

Urzędnicy Public Health England (PHE) przy brytyjskim Departamencie Zdrowia zwracają uwagę, że lekarze- zamiast przepisywać wielu pacjentom antybiotyki- powinni raczej zachęcić ich do pozostania w domu i „wyleżenia” infekcji.

Zdaniem PHE, w przypadku ok. 1/5 pacjentów zgłaszających infekcję, nie jest konieczne wypisywanie recept na antybiotyki, ponieważ wiele tego typu chorób wystarczy po prostu „wyleżeć”. Nadużywanie leków czyni infekcje trudniejszymi w leczeniu i w ostateczności- odpornymi na działanie antybiotykó. Według PHE, ogromna odpowiedzialność w powstrzymaniu rozwoju infekcji spoczywa po stronie pacjenta.

Okazuje się, że w samej tylko Wielkiej Brytanii 5000 osób rocznie umiera wskutek infekcji odpornych na leki. Na przykład aż 4 na 10 przypadków zakażenia bakterią E.Coli nie daje się wyleczyć antybiotykami pierwszego wyboru.

Według szacunków PHE, do 2050 r. na całym świecie zakażenia odporne na leki zabiją więcej ludzi, niż obecnie nowotwory. Instytucja nie neguje oczywiście antybiotyków, które są skuteczne w przypadku poważnych zakażeń, takich jak zapalenie płuc, posocznica, bakteryjne zapalenie opon mózgowych i tym podobne. Zdaniem urzędników PHE, nie każda infekcja wymaga ich stosowania. Przykładowo, zapalenie oskrzeli może trwać nawet trzy tygodnie, a antybiotyk skróci je co najwyżej o 1-2 dni.

Dyrektor medyczny PHE, prof. Paul Cosford podkreśla, że lepiej byłoby, gdyby pacjenci nie chodzili do lekarza, oczekując antybiotyku. A lekarze, zamiast wypisywać je tak często- zalecali odpoczynek, picie dużej ilości płynów oraz ewentualnie stosowanie środków przeciwbólowych, jak paracetamol.

Cosford zastrzega jednocześnie, że tylko lekarz będzie w stanie stwierdzić, kiedy zastosowanie antybiotyku jest naprawdę konieczne. Kiedy jednak przyjmujemy antybiotyki, gdy tak naprawdę ich nie potrzebujemy, jesteśmy na drodze do zakażenia odpornego na leczenie.

Profesor zwraca uwagę, że bakterie są niesamowicie przebiegłe- kiedy zaczynamy atakować je antybiotykami, zawsze znajdą swoje sposoby, żeby przeżyć…

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.