Chudnij, ale z głową. Sprawdź jak to zrobić!

 

Chcesz schudnąć? Rób to spokojnie i powoli! Oto, co może się stać, jeżeli zrzucisz zbyt wiele kilogramów w zbyt krótkim czasie.

Każda dieta wiąże się z ciężką pracą, wymaga wiele motywacji, wysiłków i wyrzeczeń. Należy jednak uważać na diety ekstremalne, które mogą jedynie zniechęcić nasz organizm do odchudzania, sprowokować nas do porzucenia wysiłków i doprowadzić do efektu jojo.

Lekarz medycyny z NYC Surgical Associates, dr Cristopher Hollingsworth wyjaśnia, co może się wydarzyć, jeśli schudniemy zbyt szybko i zbyt dużo. Jak odchudzać się we właściwy sposób i uniknąć efektu jojo?

Po pierwsze: skup się nie na kilogramach, ale na procentach masy ciała. Bezpiecznym celem jest np. utrata 5-10% masy ciała w okresie trzech miesięcy. Zdaniem  Hollingswortha, jeżeli w analogicznym okresie stracisz powyżej 10 procent masy ciała, może to narazić cię na poważne problemy. Lekarz zwraca jednocześnie uwagę, że nie ma uniwersalnego podejścia do określonej liczby kilogramów, ponieważ ten wskaźnik zawsze będzie inny. Zdrowy zakres odchudzania będzie przecież większy dla pacjenta ze znaczną nadwagą, niż dla tego, który nadwagi nie ma.

Jak podkreśla Hollingsworth, jeżeli założymy sobie, że co tydzień będziemy zrzucać x kilogramów, może to nas jedynie zniechęcać, ponieważ wyniki nie muszą być widoczne od razu, bezpieczniej więc wyznaczyć sobie 3 miesiące.

Jakie są skutki uboczne zbyt szybkiego i intensywnego odchudzania? Lekarz wymienia biegunkę, zaparcia, nudności lub bóle brzucha. Wszystko to wiąże się z pobudzeniem pracy jelit do trawienia innych niż dotychczas pokarmów. Co jeszcze? Bóle głowy i wahania nastrojów. Te pierwsze wiążą się z przedłużeniem deficytu kalorycznego. Podczas diety zmienia się nasz metavolizm, zmienia się również poziom hormonów, stąd wahania nastrojów. Zbyt rygorystyczna dieta i ćwiczenia mogą spowodować również na zaburzenia snu. To również ma związek z hormonami stresu, takimi jak kortyzol, insulina i adrenalina. Te zmiany hormonów mogą zaburzać cykl snu i czuwania, a także negatywnie wpływać na samopoczucie ogólne.

Najbardziej ekstremalne przypadki prowadzą do niedożywienia, którego objawami mogą być zawroty głowy, obrzęk ciała lub zmniejszona energia. Niedożywienie może spowodować również łamliwość włosów, a nawet niedokrwistość i zanik mięśni.

Dr  Hollingsworth radzi więc, aby przed wprowadzeniem jakiejkolwiek poważnych zmian w dotychczasowym sposobie odżywiania, skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, aby również podczas diety dokładnie obserwować, jak reaguje ciało. Kiedy na przykład ciągle czujesz się ospały lub osłabiony, warto spróbować wprowadzić do diety dodatkowe węglowodany złożone i sprawdzić, czy coś się zmieni. Jeżeli również ćwiczysz, ważna jest, aby dostarczać organizmowi „paliwo” do treningu i regeneracji po ćwiczeniach. Wreszcie: masa ciała może się zmieniać w zależności od jakości snu, poziomu stresu, tego co jemy oraz wielu innych czynników.  I co najważniejsze: efekty nie muszą być widoczne od razu, z dnia na dzień. Nie możemy zbyt łatwo dać się zniechęcić.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.