Metformina chroni przed zawałem?

Trzy na cztery osoby chore na cukrzycę typu 1 umierają z powodu zawału serca lub innych chorób sercowo-naczyniowych. Szkoccy naukowcy odkryli sposób, aby temu zaradzić. Tani i wszechstronny lek może znacząco zredukować ryzyko wystąpienia chorób serca u pacjentów z cukrzycą typu 1.

To metformina. Okazuje się, że pozytywnie wpływa na metabolizm i układ krążenia. Dotychczas korzystają z niej głównie pacjenci z cukrzycą typu 2, jednak już teraz, w celu zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę oraz stabilizacji wagi podawany jest chorym na cukrzycę typu 1.

Jednak jego wpływ na układ sercowo-naczyniowy dotychczas był nieznany.

Główny autor badania, prof. John Petrie z Uniwersytetu w Glasgow przypomniał, że cukrzyca typu 1 nie jest spowodowana niewłaściwym odżywianiem czy innymi kwestiami związanymi ze stylem życia. Konieczne jest monitorowanie poziomu glukozy i podawanie insuliny. Pozwala to uniknąć powikłań, ale jednocześnie może powodować przyrost masy ciała, który z kolei wiąże się z wysokim poziomem cholesterolu. Może to być jedna z przyczyn tak częstych wśród pacjentów z cukrzycą typu 1 chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. U tej grupy ludzi ryzyko zgonów z powodu chorób serca jest dwukrotnie wyższe, niż u pozostałej części populacji.

Badacze wzięli pod lupę 428 diabetyków z Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Kanady, a także Danii i Holandii. Wszyscy mieli zdiagnozowaną cukrzycę typu 1 od co najmniej 5 lat. W ramach badania uczestnicy przez trzy lata otrzymywali 1000 mg metforminy dwa razy na dobę.

Jak mówi prof. Petrie, badanie wykazało zmniejszenie progresji miażdżycy tętnic u dorosłych z cukrzycą typu 1. Oznacza to, że metformina sprawdza się jako długoterminowa strategia zmniejszenia ryzyka chorób serca u tej grupy pacjentów.

Oprócz podawania pacjentom metforminy, dokonano pomiaru grubości tętnic. Badacze wzięli pod lupę również takie dane pacjentów, jak ich waga, dawka insuliny, którą przyjmują codziennie oraz poziom cholesterolu.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.