Menopauza. Czy może mieć wpływ na cukrzycę?

Badacze z North American Menopause Society (NAMS) przeanalizowali dane zebrane od ponad 150 tysięcy kobiet po menopauzie. Jednym z objawów pokwitania u kobiety są m.in. uderzenia gorąca. Badanie naukowców z NAMS sugeruje, że mogą one zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy, zwłaszcza, gdy u pacjentki występują również nocne poty. Nie zawsze występują one tylko przy menopauzie, bywają bowiem objawem wielu różnych chorób, zarówno tych błahych, jak i poważnych i podstępnych (rak, gruźlica). Czasami nocne poty pojawiają się na skutek przyjmowania niektórych leków. Czy istnieje zależność między uderzeniami gorąca i poceniem nocnym, a cukrzycą?

Według NAMS, aż trzydzieści trzy procent kobiet podczas menopauzy doświadczało uderzeń gorąca, a ich częstotliwość była związana z 18-procentowym wzrostem ryzyka zachorowania na cukrzycę. Co więcej, prawdopodobieństwo wystąpienia u pacjentki cukrzycy rosło proporcjonalnie do nasilenia i czasu trwania uderzeń gorąca, zwłaszcza u tych kobiet, u których ten objaw wystąpił w późnej menopauzie i towarzyszyło mu pocenie nocne.

Obecnie na cukrzycę typu 2 choruje 15 procent kobiet powyżej 55 roku życia. Do 2050 r. ich odsetek prawdopodobnie wzrośnie dwukrotnie.

Oczywiście cukrzyca, niezależnie od płci, zawsze stanowi poważny problem zdrowotny, jednak to właśnie kobiety są najbardziej narażone na hospitalizację w związku z tą chorobą, a nawet śmierć z powodu powikłań.

Osobnym problemem badawczym jest intensywne pocenie nocne bez uderzeń gorąca. Doktor JoAnn Pinketyon, dyrektor wykonawcza NAMS zwraca uwagę, że ryzyko cukrzycy rosło wraz z intensywnością nocnych potów oraz poziomem otyłości pacjentki. Było to również w pewnym stopniu uzależnione od rasy kobiety. Doktor Pinkerton uczula pacjentki, aby pamiętały, że objawy menopauzy można zmniejszyć dzięki pewnym zmianom w trybie życia. Warto zadbać o odpowiednią ilość snu, regularny wysiłek fizyczny na miarę swoich możliwości, unikać spożywania alkoholu w nadmiarze, odżywiać się zdrowo, palaczki w okresie menopauzy mogłyby natomiast poważnie rozważyć porzucenie nałogu. Lekarz zasugerowała, że pomocna może być również hormonalna terapia zastępcza, która nie tylko czyni objawy pokwitania mniej dotkliwymi, ale również pomaga zmniejszyć ryzyko cukrzycy.

 

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.