Naukowcy chcą przenieść leczenie cukrzycy typu 1… Pod skórę człowieka.

Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto chcą przenieść leczenie cukrzycy typu 1… Pod skórę człowieka. Ich najnowsze badanie sprawdzało możliwość przeszczepu zdrowych komórek beta trzustki pod skórę chorego. Czy poprawi to produkcję insuliny i pozwoli lepiej regulować glukozę we krwi?

Profesor Michael Sefton zwraca uwagę, że skóra jest łatwiej dostępna, a wszczepienie komórek pod skórę niesie za sobą mniejsze zagrożenie, niż inne transplantacje.

Taki przeszczep mógłby pomóc przywrócić produkcję insuliny u osób z cukrzycą typu 1. Pozostaje jednak trudna kwestia wyboru najlepszego miejsca implantacji komórek. Wszczepienie ich bezpośrednio do wysepek jest bowiem niepraktyczne, ponieważ są one rozrzucone po całej trzustce i mieszają się z innymi typami komórek. Z kolei jama brzuszna czy wątroba mogą wywołać uszkodzenie nowo przeszczepionych komórek. Nawet przy obecnie stosowanej metodzie implantacji do wątroby trzeba pozyskać większą liczbę komórek donorowych.

Doktorant Alexander Vlahos, główny autor badania podkreśla,  że w przeciągu pierwszych 48 godzin po wszczepieniu komórek do wątroby, ginie ich około 60 procent.

Dlatego też do takiego zabiegu potrzeba nawet dwóch czy trzech dawców.

Wszczepienie komórek pod skórę będzie dużym ułatwieniem. Duża przestrzeń pod skórą może obsługiwać wiele wysepek, co jest szczególnie ważne, kiedy pacjent reaguje negatywnie na komórki dawcy.

Naukowcy szacują, że jeżeli wszystko się powiedzie, już w ciągu trzech tygodni poziom glukozy u pacjentów unormuje się. Po usunięciu komórek, cukry powrócą do poziomu charakterystycznego dla cukrzycy.

Kolejnym etapem ma być inżynieria naczyń krwionośnych. Wysepki trzustkowe to zaledwie ok. 1 procent trzustki, ale wykorzystują one od 15 do 20 procent przepływu krwi z tego narządu. Jeżeli wytworzą się nowe naczynia krwionośne, będzie można wstrzykiwać mniejszą liczbę wysepek. Jak podkreśla Sefton, dzięki dobrze unaczynionemu środowisku w organizmie może przetrwać i funkcjonować więcej komórek, co pozwoli zmniejszyć np. liczbę dawców na jednego pacjenta.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.