Kiwi lekiem na nadciśnienie?

Nadciśnienie to jedna z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, która nieleczona prowadzić może do udaru czy zawału serca.

Poza farmakoterapią, choremu zalecana jest zmiana trybu życia, obejmująca umiarkowaną aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę.

Dieta powinna być uboga w tłuszcze zwierzęce i sól, obfitować zaś powinna w antyutleniacze. Ich najlepszymi źródłami są warzywa i owoce.

Okazuje się, że kiwi – niepozorny owoc o dużej zawartości witamin C i E, może być bardzo pomocny w profilaktyce nowotworów, zakrzepicy czy właśnie nadciśnienia.

Badania naukowców ze Szpitala Uniwersyteckiego w Oslo poddały ocenie ciśnienie krwi u 118 osób powyżej 55 roku życia, z czego niektórym podawano 3 kiwi dziennie. W tej grupie badanych zaobserwowano spadek ciśnienia tętniczego krwi.

Być może dalsze badania wykażą, że powszechnie dostępny, smaczny owoc jest wskazany zarówno w profilaktyce, jak i terapii nadciśnienia. Już dziś warto zatem włączyć kiwi do codziennej diety – sałatka owocowa, pożywny koktajl czy dodatek do muesli to poza walorami smakowymi, także nieocenione walory zdrowotne.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.