Jaka matka, takie dziecko? ;-)

Jesteś mamą niemowlaka? Odżywiasz się zdrowo, lubisz warzywa i chcesz, by Twoje dziecko w przyszłości również jadło je z chęcią? Karm piersią!- twierdzą naukowcy z Monell Chemical Senses Center w Filadelfii.

Kiedy zaczynasz wprowadzać pokarmy stałe do diety swojej pociechy, smak warzyw może wydać jej się zbyt intensywny, stąd czasem karmienie dziecka przeradza się w „pole bitwy”. Jeżeli jednak karmiłaś malucha piersią, smak warzyw będzie dla niego mniej „szokujący”.

Julie Mennella, biopsycholog i główna autorka badania podkreśla, że dla dziecka każde wrażenie zmysłowe jest niepowtarzalne, a smak pierwszego posiłku maluch poznaje tak naprawdę już w brzuchu, dlatego wiele zależy od diety przyszłej mamy.

Kiedy ciężarna kobieta je warzywa, ich smak przenika do płynu owodniowego, a następnie- do mleka. W ten sposób dziecko przyzwyczaja się do ich smaku.

Podczas badania naukowcy zalecili 97 karmiącym mamom picie soku z warzyw, takich jak burak, seler lub marchew. Następnie śledzili odżywianie ich dzieci w późniejszym życiu. Kobiety zostały podzielone na pięć grup. Trzy pierwsze grupy przez miesiąc piły pół szklanki soku warzywnego przed karmieniem. Każda grupa zaczęła to robić w innym czasie. Pierwsza: w drugim tygodniu życia dziecka, druga: w szóstym tygodniu, trzecia- po dziesięciu tygodniach od urodzenia dziecka.

Matki z czwartej grupy przystępowały do badania, gdy ich dzieci miały dwa tygodnie, tyle że piły soki przez trzy miesiące. Piąta grupa była grupą kontrolną i do swojej diety nie wprowadziła soków warzywnych.

Gdy maluchy kończyły osiem miesięcy, do ich jadłospisu wprowadzano zwykłe płatki zbożowe albo płatki z marchwi lub z dodatkiem brokułów. Okazało się, niemowlętom, których matki piły soki z warzyw, płatki z marchewką smakowały bardziej, niż te zwykłe lub z dodatkiem brokułów.

Jak twierdzą naukowcy, rolę w badaniu odgrywa również czas. Dzieci matek, które najwcześniej zaczęły pić soki warzywne, zjadały więcej płatków z marchwi.

Zdaniem autorów badania, przekonywanie dziecka do warzyw zaczyna się od wielokrotnego kontaktu z ich smakiem w mleku matki.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.