Rurka światłowodowa zdiagnozuje infekcję bakteryjną?

Infekcja bakteryjna? No problem!
Rurka światłowodowa w ciągu minuty bezbłędnie zdiagnozuje infekcję bakteryjną? Zdaniem brytyjskich naukowców może to zapobiec niepotrzebnemu stosowaniu antybiotyków na oddziałach intensywnej terapii.
Sonda płucna „Proteus” została opracowana przez grupę przez naukowców z uniwersytetów w Edynburgu, Heriot-Watt i Bath. Projekt otrzymał dofinansowanie rzędu dwóch milionów funtów z Wellcome Trust
W zetknięciu ze specyficzną infekcją bakteryjną substancje wykorzystane w projekcie zaczynają się świecić. Infekcję udaje się wykryć za pomocą rur światłowodowych, tak małych, aby mogły być umieszczone w płucach pacjentów.
Zespół badawczy ma nadzieję na rewolucję w diagnozowaniu u pacjentów infekcji i przewlekłych chorób płuc.
Lekarze często przepisują chorym antybiotyki, choć diagnozy nierzadko są nieprecyzyjne. Antybiotyk może narazić pacjenta na skutki uboczne.
Dr Kev Dhaliwal z Uniwersytetu w Edynburgu tłumaczył w rozmowie z BBC, że dla dobrego leczenia najważniejsze jest zrozumienie przyczyn choroby pacjenta.
W tym momencie największym wyzwaniem staje się wzrost oporności na antybiotyki, podobnie jak infekcje. Sonda „Proteus” ma pomóc lepiej zrozumieć choroby i poprawić jakość leczenia.

 

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.