Hipoglikemia reaktywna – choroba młodych kobiet?


Jesteś osobą szczupłą lub z lekką nadwagą, w ciągu dnia stale odczuwasz senność i zmęczenie oraz ciągłą chęć na cos słodkiego. Gdy zapomnisz o posiłku, natychmiast pojawiają się bóle i zawroty głowy oraz drżenie rąk. Podczas treningu szybko męczysz się, a zawroty głowy i zlewne poty uniemożliwiają dalszą aktywność. Brzmi znajomo? Jeśli do tego jesteś młodą kobietą lub osobą, która w ostatnim czasie szybko zrzuciła sporo kilogramów – wytłumaczenie wydaje się być jednoznaczne. To może być hipoglikemia reaktywna.


Przypadłość ta cechuje się znacznymi wahaniami glukozy we krwi, generowanymi nieodpowiednim stylem życia. Stres, brak snu, omijanie posiłku – a zwłaszcza śniadania, dieta obfitująca w węglowodany proste – sprzyja to nagłemu, niewspółmiernemu do warunków fizjologicznych wyrzutowi insuliny. Wtedy znaczne obniżenie poziomu glukozy we krwi prowadzi do hipoglikemii. Jej objawy to osłabienie, drżenie mięśni, zlewne poty, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, kołatanie serca, mrowienie kończyn i omdlenia.

Tym, co odróżnia ją od epizodów hipoglikemii cukrzycowej, jest występowanie wyłącznie 3 – 4 godziny po posiłku, nie na czczo. Dlatego też w celu jej zdiagnozowania nie bada się poziomu glukozy na czczo, a wykonuje się doustny test tolerancji glukozy.


W celu zapobiegania hipoglikemii reaktywnej należy prowadzić uregulowany tryb życia; zwłaszcza młode kobiety zaangażowane zarówno w życie rodzinne, jak i zawodowe, powinny pamiętać o kilku prostych zasadach:
– zawsze należy zjeść śniadanie
– warto ograniczyć spożycie kawy i słodyczy
– dieta powinna być bogata w błonnik i nienasycone kwasy tłuszczowe
– posiłki powinny być spożywane regularnie, o stałych porach
– stres jest wrogiem numer jeden – także w przypadku hipoglikemii reaktywnej; spacer, joga czy relaksująca kąpiel jeszcze nikomu nie zaszkodziły.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.