Dieta bezglutenowa. Jak z nią jest naprawdę?

gluten free word with wood background

Opinie o diecie bezglutenowej są podzielone. Niektórzy traktują ją jako kolejną modę lub fanaberię współczesnego społeczeństwa. Jak jest naprawdę? Celiakia to choroba autoimmunologiczna. Szacuje się, że cierpi na nią ok. 1 procent populacji. Pacjenci z tą chorobą zmuszeni są unikać pokarmów zawierających pszenicę, jęczmień lub żyto. Tymczasem dietę bezglutenową stosuje znacznie więcej, niż 1 procent populacji, a to utrudnia diagnozowanie prawdziwych przypadków celiakii. Dotychczas istniały dwa testy sprawdzające odpowiedź immunologiczną na gluten. Problem w tym, że w przypadku pacjentów na diecie bezglutenowej ta odpowiedź stopniowo zanika…

Norwescy naukowcy pod kierunkiem doktora Vikasa K. Sarny z Oslo University Hospital przygotowali nowe badanie nadwrażliwości na gluten. Główny autor, dr Sarna zwraca uwagę, że wiele osób z nadwrażliwością na gluten przechodzi na dietę bezglutenową bez konsultacji z lekarzem pod kątem celiakii. W takich przypadkach należy wykonać testy, podczas których przez okres do 8 tygodni pacjent spożywa pokarmy zawierająca gluten. Następnie wykonywana jest biopsja jelita cienkiego. Najnowszy test, jak wskazuje Sarna, miałby zastąpić biopsję dwunastnicy.

Zespół z Oslo wypróbował swoje nowe badanie na 62 pacjentach z celiakią i 19 bez celiakii. W tej drugiej grupie wszyscy stosowali dietę bezglutenową, za to w tej pierwszej było 10 pacjentów, którzy- mimo celiakii- spożywają produkty zawierające gluten. Przebadano również 52 osoby ze zwykłą dietą. Naukowcy wykorzystali dla porównania dotychczas dostępne testy na celiakię.

Jak działa nowy, eksperymentalny test? Jego celem jest wykrywanie komórek odpornościowych w grupce krwi specyficznie ukierunkowanej na białka glutenowe, nawet w sytuacji, gdy badany w ostatnim czasie nie spożywał żywności zawierającej gluten.

Stare badania wykryły celiakię u 9 na 10 pacjentów, którzy nie stosowali diety bezglutenowej, za to w grupie badanych będących na tej diecie… Tylku u 4 na 62. Nowe testy wykazywały natomiast aż 96-procentową dokładność w kwestii odróżniania pacjentów z celiakią od tych stosujących dietę bezglutenową, mimo iż nie mają tej choroby autoimmunologicznej. Według dr. Vikasa Sarny, test naukowców z Oslo raczej wyklucza, niż potwierdza diagnozę celiakii u osób stosujących dietę bezglutenową. Jak na razie potrzeba jednak więcej badań, a test nie jest w tej chwili dostępny do użytku komercyjnego.

Kilku członków zespołu badawczego złożyło już wnioski patentowe na nową technologię badania.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.