Dieta bogata w tłuszcze, a cukrzyca. Sprawdź sam!

Według dużego, międzynarodowego badania pod kierunkiem doktora Jasona Wu z The George Institute for Global Health w Sydney, dieta bogata w tłuszcze wielonienasycone omega-6 może znacznie obniżyć ryzyko cukrzycy.
 
Zespół przeanalizował dane z 20 badań obejmujących 39 740 dorosłych z 10 krajów.
 
Uczestników przebadano laboratoryjnie pod kątem dwóch kwasu linolowego oraz arachidonowego.
 
Pacjenci, u których zaobserwowano najwyższy poziom spożycia kwasu linolowego, byli aż o 35 procent mniej narażeni na rozwój cukrzycy typu 2.
 
Z kolei zawartość kwasu arachidonowego- nie była znacząco związana z obniżeniem lub zwiększeniem ryzyka cukrzycy.
 
Według doktora Wu, badanie pokazuje, że przed rozwojem cukrzycy typu 2, która na całym świecie zaczyna urastać do rangi „epidemii”, może ochronić ludzi jedynie prosta modyfikacja diety.
 
Ludzki organizm nie wytwarza kwasu linolowego, dlatego też musimy uzyskać go za pomocą diety bogaterj w omega-6.
 
Znajdziemy go m.in. w fasoli, orzechach oraz olejach roślinnych: słonecznikowym lib sojowych.
 
Są wprawdzie badania sugerujące negatywny wpływ tłuszczów omega-6 na nasze zdrowie w dłuższej perspektywie (mogą powodować stany zapalne zwiększające ryzyko różnych przewlekłych chorób), jednak to najnowsze, globalne, wskazuje, że spożycie pokarmów bogatych w omega-6 może mieć dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie.
 
Według dr. Jasona Wu nie widać dowodów na negatywny wpływ omega-6 na zdrowie pacjentów.
 
Prof. Dariush Mozaffarian z Uniwersytetu Tufts w stanie Massachusetts, który również pracował nad tym badaniem, uważa, że dowody są uderzające.
 
Naukowiec zwraca uwagę, że uczestnicy badania w większości byli zdrowi i nie otrzymywali konkretnych wskazówek co do jadłospisu.
 
Ci, u których zaobserwowano najwyższy poziom markerów kwasu omega-6 we krwi, mieli jednak znacznie niższe ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.