Uważaj, na cukrzycy możesz „zjeść zęby”

Zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Pensylwanii, cukrzyca ma wpływ na mikrobiom jamy ustnej, co może nieść za sobą ryzyko stanów zapalnych i osłabienie zębów.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Cell Host and Microbe zostało przeprowadzone na myszach z cukrzycą. Wcześniej w zasadzie nie było żadnych mocnych dowodów wskazujących na wpływ cukrzycy na mikrobiologię jamy ustnej. Jest to pierwsze tak duże badanie na ten temat. Według periodontologów (stomatologów specjalizujących się w chorobach błony śluzowej jamy ustnej oraz przyzębia), nie istnieją powiązania między cukrzycą, a zmianami mikrobiologii jamy ustnej, nie zgodzili się z nimi specjaliści z Penn Dental School.

Międzynarodowe badanie przeprowadzili naukowcy z uniwersytetów w Pekinie, Sao Paolo, Syczuany, Minas Gerais oraz Capinas.

Badacze porównali mikrobiom zdrowych myszy z myszami z cukrzycą. W tej drugiej grupie mikrobiom zmieniał się podczas hiperglikemii. Prawie wszystkie zwierzęta z cukrzycą miały zapalenie przyzębia oraz zanik kości jamy ustnej.

W dalszej części badania poszukiwano połączeń między zmianami mikrobiologii jamy ustnej a zapaleniem przyzębia. Naukowcy wszczepili zdrowym myszom drobnoustroje od badanych zwierząt z cukrzycą. Wtedy zanik kości nadal zdarzał się częściej u myszy z cukrzycą, niż u tych zdrowych.

W momencie, gdy nastąpiło zahamowanie cząsteczki odpowiedzialnej za stan zapalny u myszy cukrzycowych, po czym przeniesiono mikrobiom, zdrowe myszy, nawet z mikrobiomem cukrzycowym, w znacznie mniejszym stopniu zostały dotknięte zanikiem kości.

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.